Zaloguj
Reklama

Torbiel szyszynki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Tomografia komputerowa
Fot. medforum
Tomografia komputerowa
(3)
Reklama

Torbiele szyszynki są łagodnymi guzami często znajdowanymi przypadkowo w badaniach obrazowych głowy (4%). Pod względem budowy stanowią niepatologiczną odmianę szyszynki i składają się ze struktur torbielowatych otoczonych prawidłową tkanką śródmiąższową.

W badaniach radiologicznych (MRI, TK) zwykle mają średnicę do 20 mm i czasem wykazują brzeżnie częściowe wysycenie. Prowadzone dotychczas badania wskazują, że najczęściej ich wymiary nie ulegają zmianie w czasie, choć u nielicznych osób mogą ulegać powiększeniu lub regresji (zmniejszeniu).

Objawy i przebieg torbieli szyszynki

Torbiele szyszynki (o dużych wymiarach) mogą dawać objawy w trzech różnych mechanizmach:

  1. Wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – czyli związane z powstaniem wodogłowia, takie jak bóle głowy, następnie obrzęk tarczy nerwów wzrokowych, nudności, wymioty, zaburzenia chodu, zaburzenia pamięci i śpiączka.
  2. Bezpośredniego ucisku na pień mózgu i móżdżek – zaburzenia ruchów gałek ocznych (ograniczenie spojrzenia w górę, oczopląs, porażenie spojrzenia w dół, podwójne widzenie), retrakcja/opadnięcie powieki, ataksja, dysmetria.
  3. Zaburzeń endokrynologicznych – bardzo rzadkich, jako wtórny efekt wodogłowia, np. w postaci moczówki prostej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć torbiel szyszynki

Jeżeli obraz torbieli nie budzi żadnych wątpliwości i nie występują żadne niepokojące objawy, wystarczające jest przeprowadzanie przez lekarza okresowej oceny klinicznej i neurologicznej. W przypadku występowania objawów klinicznych torbiel może wymagać interwencji neurochirurgicznej.

Leczenie torbieli szyszynki

Brak

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Rowland L.P. Neurologia Merritta. Wydanie polskie pod redakcją Kwiecińskiego H., Kamieńskiej A. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze