Zaloguj
Reklama

Tętniak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Czaszka
Fot. ojoimages
Czaszka
(4)
Reklama

Tętniaka definiujemy jako nabyte bądź wrodzone, poszerzenie światła naczynia tętniczego, które wypełnione jest krwią. Powstaje on w ścianie naczynia (w miejscu zmienionym lub zniekształconym zapalnie bądź urazowo) na skutek działania sił powstających przez przepływającą krew. Ich najczęstszym miejscem występowania jest tętnica łącząca przednia mózgu (a dokładnie wszelkie miejsca rozgałęzień naczyń). Tętniaki w większości przypadków nie dają jakichkolwiek objawów. Wykrywane są w takich badaniach jak rezonans magnetyczny bądź angiografia tomografii komputerowej.

Objawy i przebieg tętniaka mózgu

Tętniaki dzieli się ze względu na ich morfologię (workowate, wrzecionowate) a także wielkość (olbrzymie, duże, średnie, małe, drobne).

Choroba ta diagnozowana jest najczęściej u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, choć jak wiadomo może wystąpić w każdym wieku.

Tętniaki pojawiają się troszkę częściej u kobiet aniżeli mężczyzn. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się na pierwszym miejscu różnego rodzaju wady wrodzone (defekty w budowie ściany naczynia w mózgu).

W większości przypadków tętniaki nie dają objawów bądź są one bardzo niespecyficzne. Mogą one rosnąć nawet do kilkunastu lat. W przypadku dużych tętniaków mogą wystąpić objawy, związane z ich lokalizacją. Wymienia się tutaj m.in. silne bóle głowy, problemy z widzeniem, opadanie powiek i wiele innych.


Pierwszym bardzo poważnym objawem tętniak jest bardzo często krwawienie podpajęczynówkowe z towarzyszącymi mu nudnościami, wymiotami czy sztywnością karku oraz bardzo silnym bólem głowy.

Nigdy nie należy bagatelizować żadnych  z wymienionych objawów- konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza bądź transport chorego na oddział ratunkowy.
 

Leczenie tętniaka mózgu

W celach diagnostycznych tętniaków stosuje się najczęściej cyfrową angiografię subtrakcyjną (jest to obrazowanie naczyń przy użyciu środka kontrastowego oraz promieni rentgenowskich) a także angiografia tomografii komputerowej.

Leczenie tętniaków jest bardzo zróżnicowane w zależności od sytuacji klinicznej. Stosowane są zabiegi chirurgiczne a także embolizacja wewnątrznaczyniowa. Każdy pacjent traktowany jest w sposób indywidualny, przez wzgląd na towarzyszące mu objawy, lokalizację tętniaka, jego strukturę oraz wielkość.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
     

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze