Zaloguj
Reklama

Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Opieka zdrowotna
Fot. Pantherstock
Opieka zdrowotna
(2)
Reklama

Rwa kulszowa (sciatica) jest bardzo powszechnie występującą chorobą. Znanym jej objawem jest silny ból, który ma tendencję do przemieszczania się a co ważne promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego. Najczęściej pacjenci odczuwają go z tyłu nogi, w pośladku ale także w stopie. Ból ten jest na tyle silny, iż może prowadzić do całkowitego unieruchomienia pacjenta. Jest to także bardzo trudny ból pod względem leczenia (nie reaguje na silne środki przeciwbólowe bądź reakcja jest krótkotrwała- po czym ból powraca).

Objawy i przebieg rwy kulszowej

Nerw kulszowy jest to jeden z najdłuższych i dość dużych nerwów w ciele ludzkim, który biegnie od dolnej części kręgosłupa przez cała kończynę dolną aż do palców w naszych stopach. W jego skład wchodzi grupa aż pięciu nerwów. Odpowiada on za unerwienie całej kończyny dolnej zarówno czuciowo jak i ruchowo.

W sytuacji gdy dojdzie do uszkodzenia nerwu kulszowego mamy do czynienia z odczuwaniem silnego, przemieszczającego się, pieczącego, szczypiącego bólu. Najczęściej umiejscowiony jest on w pośladku, z tyłu kończyny dolnej ale także może obejmować całą stopę. Dodatkowo w kończynie dolnej odczuwane jest mrowienie, kłucie, palenie, drętwienie a także ściskanie.


Pacjenci dotknięci rwą kulszową stają się bezsilni wobec ból, który jest uporczywy, męczący a nawet doprowadza do całkowitego unieruchomienia pacjenta (leżenie w łóżku). W wielu przypadkach działanie środków farmakologicznych jest bardzo krótkotrwałe i nie przynosi wymaganych rezultatów. Po podaniu nawet bardzo silnego leku przeciwbólowego, ból jest odczuwalny i szybko nabiera na sile.


Zlecone przez neurologa badania mają na celu określenie przyczyny podrażnienia bądź uszkodzenia korzeni nerwu kulszowego. W większości przypadków, w leczeniu stosuje się środki farmakologiczne (przeciwbólowe), zabiegi rehabilitacyjne, masaże a w bardzo ciężkich przypadkach zabiegi chirurgiczne.
 
 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze