Zaloguj
Reklama

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia

Neuron, układ nerwowy
Fot. Panthermedia
Neuron, układ nerwowy
(0)
Reklama

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia objawia się u pacjentów symetrycznym rozkładem zaburzeń zarówno czuciowych jak i ruchowych. Dotyczy ona dalszych oraz bliższych części kończyn górnych oraz dolnych. Choroba ta występuje u dzieci, kobiet ciężarnych, kobiet po porodzie  a także sporadycznie u osób dotkniętych cukrzycą (występuje 10 razy częściej niż w innych przypadkach).

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia rozwija się w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia mieliny tj. substancji otaczającej komórki nerwowe (neurony). Stanowi ona cienką warstwę, która otacza neurony, umożliwiając przekazywanie sygnału z mózgu do konkretnego miejsca w naszym organizmie. Mowa tutaj oczywiście o włóknach mielinowych. Substancja ta nie występuje na włóknach rdzennych (bezmielinowych). Uszkodzenie mieliny prowadzi do poważnych problemów w komunikacji pomiędzy neuronami oraz w przekazywaniu informacji w mózgu.

 

Objawy i przebieg przewlekłej zapalnej demielinizacyjnej polineuropatii

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. W celu rozpoznania tego schorzenia wykonywane jest badanie elektrofizjologiczne oraz płynu mózgowo-rdzeniowego. W leczeniu tej choroby stosowane są leki immunosupresyjne, kortykosteroidy oraz immunoglobuliny. Ich rolą jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz blokada układu immunologicznego przed niszczeniem własnej, zdrowej osłonki mielinowej.

Wielu pacjentów wymaga także dodatkowego wsparcia ze strony fizjoterapeutów (poprawa sprawności i funkcjonowania mięśni) oraz plazmaferezy. Wiele osób twierdzi, że pomagają im inne zabiegi takie jak masaż całego ciała, joga, delikatne ćwiczenia np. w wodzie czy akupunktura. Wczesne rozpoznanie choroby i szybkie włączenie, precyzyjnego leczenia daje szanse nawet na całkowite wyleczenie pacjenta.   

 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze