Zaloguj
Reklama

Opryszczkowe zapalenie mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Układ nerwowy, mózg
Fot. Panthermedia
Układ nerwowy, mózg
(4)
Reklama

Wirusy to patogeny zawierające DNA albo RNA nie zdolne do namnażania poza komórką. Moja one zdolność atakowania układu nerwowego. Wymienia się kilka zespołów, które tam wywołują i są to m. in. zapalenie rdzenia, opon i mózgu, samych opon a także inne.

Opryszczkowe zapalenie mózgu może zostać wywołane przez jeden ze znanych serotypów wirusa Herpes Simple, a mianowicie typ 1 (wirus opryszczki wargowej) oraz typ 2 (wirus opryszczki narządów płciowych). Jest zjawiskiem występującym dość często.

Objawy i przebieg opryszczkowego zapalenia mózgu

Przyczyną opryszczkowego zapalenia mózgu jest wirus opryszczki, który wniknął do naszego organizmu przez uszkodzoną skórę bądź błonę śluzową, następnie przenosi się przy pomocy włókien nerwowych do zwojów nerwowych (najczęściej w zwoju trójdzielnym, szyjnym górnym i zwoju nerwu błędnego) i tak pozostaje utajony. Najczęściej atakuje młode osoby do 25 go roku życia (pierwotne zakażenie) lub w wieku 50 lat (zakażenie z formy utajonej, przebywającej w organizmie).

Wirus może zostać uaktywniony po pewnym czasie (przebywał w stanie utajonym) co jest bardzo częste bądź do zapalenia mózgu dochodzi na drodze bezpośredniej (szybka aktywacja i szerzenie wirusa) co jest spotykane znacznie rzadziej. Może jednak wystąpić np. u kobiet ciężarnych bądź nowo narodzonych dzieci.


W przypadku zakażenia wirusem opryszczki mózgu dochodzi do pojawienia się następujących objawów: silny ból głowy, nudności, odruch wymiotny, wymioty, ból w karku, problemy z utrzymaniem równowagi, gorączka, problemy z mową, ze słuchem, niedowłady, zmiany osobowości i wiele innych.
 

Leczenie opryszczkowego zapalenia mózgu

Rozpoznanie i leczenie opryszczkowego zapalenia mózgu


Diagnostyka opiera się na zebraniu dokładnego wywiadu, zbadaniu pacjenta, obserwacji objawów a także wykonaniu badania płynu mózgowo- rdzeniowego, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Leczenie polega na szybkim włączeniu widarabiny lub aciklowiru. Dodatkowo w celu zmniejszenia obrzęku mózgu- kortykosteroidy.


Nigdy nie należy bagatelizować pierwszych pojawiających się objawów, konieczna jest konsultacja lekarska. Wirus ten bowiem może doprowadzić do śmierci.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze