Zaloguj
Reklama

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Czeczot
Neuron, układ nerwowy
Fot. Panthermedia
Neuron, układ nerwowy
(3)
Reklama

Charakteryzuje się występowaniem bardzo krótkich napadowych bóli twarzy w obrębie jednej, dwu lub trzech gałęzi nerwu trójdzielnego, najczęściej po jednej stronie. Choroba dotyczy głównie osób starszych, szczyt zachorowań przypada na 60 r.ż.

Objawy i przebieg neuralgii nerwu trójdzielnego

Ból zaczyna się gwałtownie ale też szybko ustępuje (trwa nie dłużej niż 2 min.). Jest to bardzo silny ból twarzy, porównywany do przejścia prądu elektrycznego. Najczęściej występuje w obszarze unerwianym przez II i III gałąź nerwu trójdzielnego (tj. żuchwową i podjęzykową). Nie rzadko napady są tak częste, że pacjent ma wrażenie bólu ciągłego.

Bóle mogą wystąpić samoistnie albo w wyniku podrażnienia tzw. stref spustowych. Są nimi punkty na policzku i wokół nosa, których stymulacja (poprzez golenie, mysie twarzy, mycie zębów, jedzenie i żucie, mimikę twarzy, uraz, czasem emocje) wywołuje napad bólu.

Nie stwierdza się innych nieprawidłowości w badaniu neurologicznym.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć neuralgię nerwu trójdzielnego

W przypadku wystąpienia bóli w obrębie twarzy należy zgłosić się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki pozwalającej na ewentualne potwierdzenie neuralgii i wykluczenie chorób powodujących podobne objawy (np. stwardnienie rozsiane, tętniak tętnicy podstawnej).

Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego

 

 

 

 

W większości przypadków leczenie zachowawcze jest skuteczne. Stosuję się karbamazepinę, która znosi dolegliwości bólowe; podawana przez kilka tygodni zapobiega nawrotom.

W monoterapii albo w połączeniu z poprzednią można stosować fenytoinę, klonazepam, gabapentynę, kwas walproinowy, baklofen.

Oprócz farmakoterapii próbuje się stosować akupunkturę, pozaczaszkowe odnerwianie zajętej gałęzi nerwu trójdzielnego, termokoagulację zwoju Gassera, uszkodzenie korzeni nerwu trójdzielnego glicerolem lub przezskórne uszkodzenie zwoju Gassera.

Zabiegi operacyjne to ostateczność.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

A. Prusiński "Neurologia praktyczna"
A. Szczeklik "Choroby wewnętrzne"

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze