Zaloguj
Reklama

Narkolepsja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Sen
Fot. ojoimages
Sen
(3)
Reklama

Narkolepsja to pojawiający się nagle, nie dający się kontrolować sen, który trwa około 20 minut. Jest to stan, który nie jest kontrolowany przez człowieka i może zdarzyć się tak naprawdę wszędzie (w autobusie, w trakcie rozmowy telefonicznej, na przystanku, w szkole, na spacerze itp.). Napady senności mogą pojawiać się sporadycznie bądź bardzo często. Choroba ta dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet i nie jest zależna od wieku.

Objawy i przebieg narkolepsji

Przebieg choroby jest różny podobnie jak objawy jej towarzyszące. Nigdy nie wolno bagatelizować już pierwszych pojawiających się ataków senności. Konieczna jest konsultacja i obserwacja lekarska.

Wśród przyczyn powstawania choroby wymienia się:

 • Podłoże neurologiczne (zbyt mała ilość komórek nerwowych w mózgu oraz podwyższona ilość komórek nerwowych odpowiedzialnych za wytwarzanie neuroprzekaźnika jakim jest dopamina).
 • Podłoże genetyczne (gen o nazwie P2RY11, ma być odpowiedzialny za powstanie choroby).

Objawy choroby są indywidualne dla każdego pacjenta. Bardzo często narkoleptyk ma do czynienia z upadkami, bezwładnymi osunięciami, wypadkami (samochodowe, piesze) podczas nieoczekiwanego zaśnięcia. Są one bardzo niebezpieczne gdyż wiążą się ze złamaniami, obiciami, rozcięciami itp. głowy oraz innych części ciała. Dodatkowo pojawiają się problemy z utrzymaniem otwartych oczu, opadaniem głowy, silny spadek tętna oraz spłycenie oddechu.

Chory podczas upadku nie traci przytomności ale doświadcza paraliżu sennego (porażenie mięśni). Osobą chorym bardzo często zdarzają się także omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne. Wszystkie wymienione powyżej objawy powodują powstawanie u chorego stanów lękowych, wahań nastroju a także depresji. Objawem często występującym w narkolepsji jest katalepsja (utrata napięcia mięśniowego), która jest konieczna do zdiagnozowania choroby.

Zdiagnozowanie choroby jest trudne. Narkolepsja, ze względu na swoje objawy wymaga leczenia i pełnej kontroli lekarskiej. Stosowane są różnego rodzaju leki pobudzające oraz przeciwlękowe bądź przeciwdepresyjne.

Ważne jest także obserwowanie własnego ciała i pamiętanie o takich zasadach jak:

 • Regularne zażywanie leków zaleconych przez lekarza.
 • Regularne kontrole lekarskie i badania.
 • Poinformowanie rodziny, znajomych, przyjaciół o swojej chorobie- nigdy nie należy jej ukrywać.
 • Przestrzeganie rytmu okołodobowego.
 • Nie należy spożywać kofeiny, alkoholu, leków, narkotyków.
 • W sytuacja gdy odczuwalny jest atak snu należy się zdrzemnąć.
 • Nie należy prowadzić pojazdów, w przypadku gdy lekarz nie wyrazi na to zgody.
 • Regularna aktywność fizyczna i wiele innych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć narkolepsję

Narkolepsja może dotknąć osobę w każdym wieku. Nie ma jednego skutecznego i pewnego leku zwalczającego towarzyszące jej objawy. Cały czas trwają badania nad tą chorobą, począwszy od przyczyn jej powstania, po leczenie bądź łagodzenie jej skutków.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze