Zaloguj
Reklama

Czy miastenia wyklucza ciążę?

Pozytywny test ciążowy
Fot. Panthermedia
Pozytywny test ciążowy
(5)
Reklama

Miastenia (Myasthenia Gravis), zaliczana jest do chorób, w których mamy do czynienia z nadmierną męczliwością mięśni.

Miastenia i ciąża - Objawy i przebieg

Obejmuje ona mięśnie poprzecznie-prążkowanych, dotyka pacjentów w każdym wieku (najczęściej ujawnia się pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, choć zdarzają się przypadki zachorowań przed 16stym rokiem życia i po 60 roku życia), zarówno płci męskiej jak i żeńskiej. Jest to choroba spotykana rzadko, nie jest dziedziczna i może występować z innymi chorobami (stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty, łuszczyca).

Przyczyną miastenii jest nieprawidłowe przekaźnictwo nerwowe na styku nerwowo-mięśniowym (za sprawą przeciwciała skierowanych przeciwko białkom styku). Objawy miastenii nasilają się z wiekiem (problemy z widzeniem, opadająca powieka, problemy z oddychanie, osłabienie mięśni, problemy z mówieniem czy połykaniem).


Czy miastenia wyklucza ciążę?
Początkowo uważano, iż pacjentki, które mają zdiagnozowaną miastenię nie będą mogły posiadać potomstwa. Obecnie wiadomo, iż kobiety nie muszą rezygnować z macierzyństwa jednak podjęcie decyzji o nim musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym (neurolog) oraz ginekologiem.

Ciąża jest szczególnym stanem dla kobiety i w trakcie jej trwania nie można/ nie powinno się zażywać większości leków.  Kobieta nie powinna zachodzić w ciążę zaraz po rozpoznaniu choroby do około roku czasu jej trwania, związane jest to z możliwością wystąpienia tzw. przełomu miastenicznego. W trakcie trwania ciąży kobieta nie powinna także zażywać leków z grupy inhibitorów cholinoesterazy (są bardzo niebezpieczne dla płodu) oraz leków immunosupresyjnych. Zażywanie tych dwóch rodzajów leków wiąże się z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych. W trakcie trwania ciąży stosowane są leki „bezpieczne” dla płodu, w najmniejszych możliwych dawkach, a ciężarna znajduje się pod stałą opieką lekarską.

 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Ciąża może zmniejszać, zmniejszać lub nie wpływać na objawy miastenii. Po porodzie, sytuacja jest podobna przy czym podczas karmienia piersią kobieta nie może nadal przyjmować leków. Po porodzie u noworodków, mogą pojawić się objawy miastenii, które najczęściej ustępują w ciągu kliku dni. Kobieta ciężarna w trakcie trwania ciąży oraz po urodzeniu musi znajdować się pod stała opieka lekarską i przestrzegać wszelkich ustaleń.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze