Zaloguj
Reklama

Anomalia Kimmerlego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Twarz
Fot. ojoimages
Twarz
(4)
Reklama

Anomalia Kimmerlego (inaczej: otwór łukowy, otwór strzałkowy) to choroba polegająca na tym, iż rowek tętnicy kręgowej pozostaje całkowicie bądź częściowo niedrożny w wyniku pojawienia się tam zwapniałego więzadła lub kostnego mostka. Jest to wariant anatomiczny kręgu szczytowego tzw. atlasa. Najczęstszym objawem towarzyszącym Anomalii Kimmerlego jest ból głowy o charakterze nerwobólu bądź bólu naczyniowego czy napięciowego. Nie ma jednego dostępnego środka farmakologicznego w celu wyleczenia choroby, można łagodzić jedynie jej objawy. Sporadycznie wykonywane są zabiegi chirurgiczne.
 

Objawy i przebieg anomalii kimmerlego

Główną przyczyną Anomalii Kimmerlego jest niedrożność rowka tętnicy kręgowej co doprowadza w konsekwencji do silnego upośledzenia krążenia kręgowo- podstawnego. Należy podkreślić, iż dochodzi jednocześnie do podrażnienia poszczególnych struktur nerwowych.
 
Anomalia Kimmerlego dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, najczęściej pomiędzy trzecią a czwartą dekadą życia. Najczęściej występującym objawem jest ból głowy (szczególnie w okolicy tylnej) oraz karku. Ból głowy może być jedno- lub dwustronny. Może to być ból kłujący, rwący, tępy bądź inny rodzaj. Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Osoby chore bardzo często opisują, iż ból ten przemieszcza się od tyłu głowy ku jej szczytowi.
 
Bólowi głowy bardzo często towarzyszą zawroty głowy, problem z utrzymaniem równowagi, omdlenia, nudności, sporadycznie wymioty, mrowienia bądź drętwienia kończyn oraz twarzy, krótkotrwałe problemy ze wzrokiem i wiele innych.

Zdarzają się przypadki, iż osoba dotknięta Anomalią Kimmerlego ma szereg objawów charakterystycznych dla tej choroby ale nie towarzyszą jej bóle głowy. Dolegliwości pojawiają się najczęściej rano, choć zdarzają się bóle popołudniowe.
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze