Wiadomości z kategorii: Rehabilitacja
Miejscowości uzdrowiskowe coraz częściej wybierane przez polskich turystów
Choć wydaje się, że sezon urlopowy dobiega końca to wielu Polaków dopiero teraz wybiera się na wypoczynek. W dobie pandemii i rosnącej czwartej fali koronawirusa, wyjazdy zagraniczne nie są tak pewne i bezpieczne, jak przed pandemią. Polacy coraz częściej doceniają turystykę, wybierając wycieczki i wspinaczki po pasmach górskich nie tylko dla amatorów, ale także dla zaawansowanych turystów. Otworem stoją Tatry, Bieszczady, Góry Stołowe, Świętokrzyskie czy Beskid Śląski. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wybrzeże Bałtyku czy Warmia i Mazury. Jak się okazuje, oprócz typowych kierunków, coraz większą popularnością cieszą się uzdrowiska, jako miejsce wypoczynku, które wybierają również młodzi Polacy. Jak polska branża turystyczna radzi sobie z potrzebami Polaków, nie tylko w okresie letnim?
Nowoczesne technologie wspierające rehabilitację
Nowoczesne technologie pojawiają się w coraz większym zakresie w naszym codziennym życiu i z chęcią są przez nas wykorzystywane. Istotne jest to, że również medycyna sięga po nowinki techniczne, dzięki czemu proces diagnozy czy leczenia staje się dużo szybszy i bardziej efektywny. Dzięki zastosowaniu robotów rehabilitacyjnych, terapeuci mogą podnieść efektywność swojej pracy, poprzez zintensyfikowanie oddziaływań rehabilitacyjnych.
Egzoszkielet - technologia przyszłości pozwalająca się poruszać osobom sparaliżowanym w fazie testów
Francuscy naukowcy opracowali egzoszkielet, który pozwala kontrolować wszystkie cztery kończyny wyłącznie przy użyciu fal mózgowych. Zastosowanie kliniczne urządzenia nie jest jeszcze możliwe. Technologia musi jeszcze zostać ulepszona do pracy poza laboratorium, ale naukowcy uważają, że wybrali właściwą ścieżkę, aby sparaliżowane osoby mogły znowu samodzielnie chodzić.
Innowacyjne technologie wspomagające rehabilitację mogą pomóc pacjentom wrócić do sprawności
Wirtualna rzeczywistość, systemy robotyczne i specjalne czujniki mogą służyć jako pomoce rehabilitacyjne. Nowoczesne technologie mogące pomóc pacjentom z urazami narządu ruchu i układu nerwowego przedstawiono podczas sympozjum w instytucie rehabilitacyjnym Kladruby (Republika Czeska).
- Reklama
Fizjoterapia w bólach głowy
Ból głowy to jedna z częstszych dolegliwości dotykająca populację. W statystykach podaje się, że około 4% ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłe bóle głowy różnego pochodzenia. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być jednym ze sposobów leczenia tego schorzenia.
Letni dzień ze stwardnieniem rozsianym
Lato dla większości z nas kojarzy się z samymi przyjemnościami i „ładowaniem akumulatorów” na kolejne pory roku. Urlopy dają możliwość korzystania z aktywności sportowych na świeżym powietrzu czy łapania witaminy D z promieni słonecznych. Okazuje się jednak, że podczas tej uwielbianej przez większość z nas pory roku mogą nasilać się dolegliwości związane ze stwardnieniem rozsianym (SM). Wszystko to za przyczyną wzrostu temperatury powietrza, który potęguje zmęczenie i zagraża pojawieniem się kolejnych rzutów choroby.
Plastyczność struktur mózgu
Badania nad zdolnościami ludzkiego mózgu prowadzone są od początku XX wieku. Z początku możliwości badawcze ograniczały się do sytuacji śródoperacyjnych jednka wraz z rozwojem nauki, pojawiły się inne możliwości badani struktur i funkcjonowania mózgu.
Aktywność fizyczna wydłuży twoje życie i sprawność umysłową
Amerykańska Akademia Neurologii opublikowała ostatnio interesujący raport, dotyczący wpływu aktywności fizycznej seniorów, na zahamowanie mikrouszkodzeń mózgu. Badania prowadzone przez różne zespoły badawcze wskazują, że aktywność fizyczna moze być kluczem do zachowania sprawności umysłowej.
Uszkodzenie rdzenia kręgowego a fizjoterapia
Rdzeń kręgowy, odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu informacji z mózgu do różnych części ciała.
Oddziaływania rehabilitacyjne u chorych po udarze mózgu
U pacjentów po przebytym udarze mózgu dominują zaburzeniu neurologiczne.
- Reklama
Fizjoterapia w chorobach nerwowo - mięśniowych
W chorobach nerwowo - mięśniowych, obok farmakologicznych metod leczenia, znacząca rolę odgrywa fizjoterapia.
Dzień pamięci o pacjentach w śpiączce
Polski parlament ustanowił 18 kwietnia Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ludzi w śpiączce i poruszenie tematów, o których pacjenci sami, ze względu na swój stan, mówić nie mogą.
Ochrona ubezpieczeniowa rolników
Zgodnie z art. 50 ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolników przysługuje jeżeli w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego on sam, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
Leczenie spastyczności będzie wreszcie refundowane?
Leczenie spastyczności, tj. wzmożonego napięcia mięśniowego, toksyną botulinową wciąż nie jest refundowane pomimo otrzymania w 2009 r. pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych. 4 lipca 2013 r. na ten temat dyskutowali eksperci podczas konferencji „Udar mózgu. I co dalej?” zorganizowanej przez Fundację Udaru Mózgu oraz Interdyscyplinarną Grupę Ekspertów ds. Spastyczności.