Zaloguj
Reklama

Miejscowości uzdrowiskowe coraz częściej wybierane przez polskich turystów

Autorzy: Instytut LB Medical
Wycieczka
Fot. ojoimages
Wycieczka
(0)

Choć wydaje się, że sezon urlopowy dobiega końca to wielu Polaków dopiero teraz wybiera się na wypoczynek. W dobie pandemii i rosnącej czwartej fali koronawirusa, wyjazdy zagraniczne nie są tak pewne i bezpieczne, jak przed pandemią. Polacy coraz częściej doceniają turystykę, wybierając wycieczki i wspinaczki po pasmach górskich nie tylko dla amatorów, ale także dla zaawansowanych turystów. Otworem stoją Tatry, Bieszczady, Góry Stołowe, Świętokrzyskie czy Beskid Śląski. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wybrzeże Bałtyku czy Warmia i Mazury. Jak się okazuje, oprócz typowych kierunków, coraz większą popularnością cieszą się uzdrowiska, jako miejsce wypoczynku, które wybierają również młodzi Polacy. Jak polska branża turystyczna radzi sobie z potrzebami Polaków, nie tylko w okresie letnim?

Reklama

Urlop w Polsce – Bałtyk, miasta, uzdrowiska

W tym roku większość Polaków (62 proc.) spędziła urlop wypoczynkowy w kraju. Najwięcej osób do 24 r.ż. (76 proc.) spędziło wakacje w Polsce. Największą popularnością wśród polskich destynacji wakacyjnych cieszy się Bałtyk i wybrzeże, gdzie wybrał się niemal co drugi ankietowany (42 proc.). Pojezierza uplasowały się na drugim miejscu (32 proc.), odpoczywał tutaj co trzeci Polak spędzający urlop w kraju, zaś w góry wyjechało 30 proc. respondentów. Polacy w wieku do 24 lat najchętniej wybierali polskie miasta (45 proc.), jeziora (39 proc.) czy góry (36 proc.). Niemal co trzeci z Polaków (29 proc.) deklaruje, że kiedykolwiek skorzystał z wypoczynku w uzdrowisku lub sanatorium. Najczęściej są to osoby powyżej 50 roku życia (39 proc.). Wśród najczęściej odwiedzanych znalazły się: Ciechocinek (16 proc.), Kołobrzeg (15 proc.), Krynica Zdrój (9 proc.) oraz Ustroń (9 proc.). Widoczny jest rosnący trend wśród coraz młodszej grupy wiekowej, która wybiera miejsca nie tylko dedykowane rekreacji, ale też zabiegom uzdrowiskowym i spa.

Zagraniczne wakacje w czasach COVID

Urlop za granicą spędziło zaledwie 8 proc. Polaków. Jakie zagraniczne destynacje najchętniej odwiedzali Polacy? Najczęściej wybieraliśmy kraje morza Śródziemnego, czyli Grecję (16 proc.), Chorwację (15 proc.) i Hiszpanię (12 proc). Większość Polaków (65 proc.) zdecydowało się na urlop w Polsce ze względu na sytuację pandemiczną, ale tylko dla 35 proc. był to czynnik decydujący. Niemal identyczny odsetek respondentów (64 proc.) potwierdza, że na skutek sytuacji związanej z pandemią COVID-19 większość ich bliskich i znajomych zrezygnowała z zagranicznych podróży i zdecydowała się na urlop w Polsce.

Wypoczynek na łonie natury

Ponad połowa Polaków najchętniej (52 proc.) wybiera kontakt z naturą, czyli wszelkiego rodzaju spacery, wycieczki, podziwianie krajobrazów. Nieznacznie mniej respondentów woli zwiedzanie miast i zabytków (40 proc.). Trzeci w kolejności wskazywany był wypoczynek z rodziną (35 proc.), najczęstszy wśród 35-49 latków. Zyskująca coraz bardziej forma wypoczynku na wakacjach to korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych i zdrowotnych, z której korzysta 9 proc. Polaków. Nie jest to duża liczba, ale ten trend rośni. Ponad połowa badanych (54 proc.) jest zdania, że istniejące w Polsce miejsca turystyczne, w których można jednocześnie wypocząć i korzystać z zabiegów poprawiających kondycję zdrowia są zbyt słabo rozwinięte. Jest potrzeba rozbudowy infrastruktury, która będzie spełniać potrzeby Polaków.

Wyzwanie dla polskiej turystyki

Pandemia istotnie wpłynęła na redukcję oferty turystycznej w Polsce. Zdaniem większości respondentów (68 proc.) sytuacja związana z pandemią (lockdown, obostrzenia, izolacja itd.) spowodowała, że wiele miejsc turystycznych musiało zakończyć działalność lub znacząco ją ograniczyć. W tym samym czasie wzrosła liczba turystów spędzających urlop w Polsce. Ponad połowa (67 proc.) respondentów zauważa, że obecnie prawie wszystkie turystyczne miejsca są bardziej przeładowane turystami niż przed pandemią. Polska potrzebuje rozbudowy oferty turystycznej -  7 na 10 respondentów (72 proc.) uważa, że w Polsce potrzebny jest rozwój nowych miejsc turystycznych. Niewiele więcej Polaków (73 proc.) jest przekonanych, że nowopowstałe lub zmodernizowane miejsca turystyczne powinny oferować wypoczynek połączony z zabiegami poprawiających stan zdrowia. Miejsca te powinny przede wszystkim oferować zabiegi w postaci ćwiczeń rehabilitacyjnych – uważa prawie połowa badanych (47 proc.). Z masaży rehabilitacyjnych, i nie tylko, chętnie skorzystałoby 41 proc. Polaków, w tym aż 48 proc. osób do 24 roku życia.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • Badanie „Turystyczne destynacje w czasie pandemii. Gdzie spędzają urlop Polacy?” zostało zrealizowane w dniach 17-18.08.21 przez agencję SW Research w dniach techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie n=1003 dorosłych Polaków.

Reklama
(0)
Komentarze