Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna wydłuży twoje życie i sprawność umysłową

Autorzy: Edyta Bańcyr
Osoby starsze uprawiające sport
Fot. medforum
Osoby starsze uprawiające sport
(5)

Amerykańska Akademia Neurologii opublikowała ostatnio interesujący raport, dotyczący wpływu aktywności fizycznej seniorów, na zahamowanie mikrouszkodzeń mózgu. Badania prowadzone przez różne zespoły badawcze wskazują, że aktywność fizyczna moze być kluczem do zachowania sprawności umysłowej.

Reklama

Starzenie się organizmu wywiera wpływ nie tylko na wygląd skóry, włosów ale również wywiera duży wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów. Jednym z poważnych problemów, jaki dotyka starszych ludzi jest pogarszająca się pamięć. Obraz mózgu seniorów >70 r.ż wykonywany za pomocą rezonansu magnetycznego wskazuje na obecność wielu mikrouszkodzeń, które wynikają nie tylko ze starzenia się tkanki ale również są skutkiem oddziaływania wolnych rodników.

Naukowcy zastanawiali się, czy aktywność fizyczna i intelektualna, pomoże w zahamowaniu rozwoju mikrouszkodzeń. Badaniami objęto grupę 167 osób w przedziale wiekowym >80 r.ż, które wykonywały ćwiczenia psychiczne i fizyczne, lub nie wykonywały ich wcale. Wyniki badań wskazują, że osoby u których wystąpiły wcześniej mikrouszkodzenia, jednak zaczęły zwracać uwagę na wzrost aktywności fizycznej i intelektualnej, zmiany nie pogłębiały się a wręcz uległy zahamowaniu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • D. A. Fleischman, J. Yang, K. Arfanakis, Z. Arvanitakis, S. E. Leurgans, A. D. Turner, L. L. Barnes, D. A. Bennett, A. S. Buchman. Physical activity, motor function, and white matter hyperintensity burden in healthy older adults.Neurology, 2015; DOI: 10.1212/WNL.0000000000001417

Reklama
(5)
Komentarze