Zaloguj
Reklama

Innowacyjne technologie wspomagające rehabilitację mogą pomóc pacjentom wrócić do sprawności

Rehabilitacja
Fot. panthermedia
Rehabilitacja
(0)

Wirtualna rzeczywistość, systemy robotyczne i specjalne czujniki mogą służyć jako pomoce rehabilitacyjne. Nowoczesne technologie mogące pomóc pacjentom z urazami narządu ruchu i układu nerwowego przedstawiono podczas sympozjum w  instytucie rehabilitacyjnym Kladruby (Republika Czeska).

Reklama

Sympozjum na temat neurorehabilitacji koncentrowało się głównie na innowacyjnych technologiach wspomagających rehabilitację. Jedną z nich jest platforma, która rejestruje i bardzo łagodnie odchyla ciało, łącząc ćwiczenia fizyczne z grą. Przesuwając środek ciężkości, pacjent trenuje i kontroluje ciało na szachownicy.

To urządzenie jest odpowiednie dla pacjentów z bólem pleców, po operacji kończyn dolnych lub pacjentów neurologicznych, na przykład po udarze – wyjaśnia fizjoterapeuta i zastępca ds. rehabilitacji i badań Instytutu Kladruby Jakub Pětioký.

Podczas rehabilitacji pacjenci muszą ponownie uczyć się codziennych czynności. Pomagać w tym może specjalny kubek, który porusza się po ekranie. Pacjenci dzięki temu ćwiczą różne ruchy w formie gry, która liczy ich wyniki. W tym samym czasie lekarz otrzymuje dokładne dane i wie, jaką formę terapii wprowadzić.

Kolejną nowością przedstawioną na sympozjum jest urządzenie dla pacjentów długotrwale leżących w łóżku. Worek, przypominający śpiwór, ma za zadanie wspomagać mikrokrążenie w kończynach dolnych.

Ten system jest zsynchronizowany z krążeniem krwi oraz pulsem, powodując bardziej intensywną kompresję i rozluźnienie naczyń krwionośnych. Wpływa on na poprawę krążenia krwi w nogach – mówi fizjoterapeuta Jakub Pětioký.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy wspomniane wyżej technologie będą dostępne dla pacjentów i lekarzy. Miejmy nadzieję, że wydarzy się to już niedługo, gdyż pozwolą one ułatwić leczenie chorych na niektóre dolegliwości neurologiczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze