Zaloguj
Reklama

Fizjoterapia w bólach głowy

Autorzy: mgr Damian Rogucki, Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
Ból głowy
Fot. panthermedia
Ból głowy
(5)

Ból głowy to jedna z częstszych dolegliwości dotykająca populację. W statystykach podaje się, że około 4% ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłe bóle głowy różnego pochodzenia. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być jednym ze sposobów leczenia tego schorzenia.

Reklama

Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy opracowało klasyfikację, w której podzielono bóle głowy na 3 grupy:

  1. Pierwotne bóle głowy
  2. Wtórne bóle głowy
  3. Neuralgie czaszkowe, bóle twarzy i inne.

Pierwotne bóle głowy zostały sklasyfikowane na podstawie objawów. W tej grupie znalazły się takie choroby, jak migrena lub klasterowe bóle głowy. Do grupy wtórnych bólów głowy zaliczono te, które związane są, m. in. z urazem głowy i szyi, z chorobami naczyniowymi czy z chorobami psychiatrycznymi.

Ból głowy jest objawem niespecyficznym. Podczas wnikliwej diagnostyki lekarz może zróżnicować wtórne bóle głowy, jak i określić, czy ból ma charakter pierwotny. Po wykluczeniu stanów zagrażających życiu specjalista decyduje o sposobie leczenia. W przypadku powszechnych bólów głowy obok farmakoterapii coraz częściej na znaczeniu zyskują zabiegi fizjoterapeutyczne.

Terapia manualna prowadzona przez odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeutę może wspomóc proces leczenia i pozbyć się dolegliwości już po 1-3 terapiach w zależności od nasilenia objawów. Stosowane zabiegi to m.in.: rozluźnianie mięśniowo-powięziowe okolicy głowy i szyi, terapia punktów spustowych układu mięśniowego czy techniki energii mięśniowej.

Podczas wizyty fizjoterapeuta powinien zwrócić uwagę na ułożenie głowy i szyi względem klatki piersiowej. Często powracające, niespecyficzne bóle głowy są spowodowane złą postawą i tworzącymi się napięciami w obrębie szyi i klatki piersiowej. W tym przypadku pomocne są ćwiczenia oddechowe, rozciąganie mięśni zbyt napiętych np. piersiowych i zginaczy szyi oraz ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie pleców.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kozubski W., Liberski P.: Neurologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2011.
    Manheim C.J.: Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Wydawnictwo WSEiT. Poznań 2011.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze