Zaloguj
Reklama

Uszkodzenia i choroby układu nerwowego

Operacja neurochirurgiczna
Fot. ojoimages
Operacja neurochirurgiczna
(2)

Uszkodzenia oraz choroby układu nerwowego nie są w dzisiejszych czasach rzadkością. Występują u noworodków, dzieci, osób młodych oraz starszych. Zdarza się także, iż obejmują płód.

Reklama

Niestety choroby i uszkodzenia mózgu, bez względu na to co je wywołało, mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku uszkodzeń obszaru mózgu odpowiedzialnego za mowę, oddychanie, pracę serca czy poruszanie się może dojść do upośledzenia normalnego rozwoju i życia pacjenta. Niektóre z urazów oraz chorób prowadzą niestety do śmierci.
 
Uszkodzenia i choroby układu nerwowego
 
Choroby oraz uszkodzenia zajmujące układ nerwowy mogą rozwijać się już w okresie płodowym, bądź być wynikiem przeniesienia choroby z innych chorych układów. Zdarza się tak, iż do uszkodzenia układu nerwowego może dojść także na skutek urazu.

Poniżej charakterystyka wybranych chorób, przebiegających z uszkodzeniami układu nerwowego:
 

 1. Miażdżyca, zaliczana jest do chorób, w których w świetle naczynia odkłada się twarda płytka, która uniemożliwia przenikanie tlenu oraz substancji odżywczych z krwią do wszystkich części organizmu. Wraz z rozwojem zajmuje także układ nerwowy, co może prowadzić do śmierci, na skutek przewlekłego niedotlenienia mózgu.
 2. Choroby różnych układów oraz narządów (nerki, wątroba, serce) w stadiach największego zaawansowania zajmują także układ nerwowy.
 3. Padaczka to choroba wywołana nieprawidłową pracą lub uszkodzeniami układu nerwowego, a dokładnie komórek nerwowych (neuronów).  
 4. Infekcje mózgu, rozwijające się na skutek zakażenia mózgu wirusami, bakteriami bądź grzybami
 5. Choroby nowotworowe, gdzie mamy do czynienia ze wzrostem i rozwojem różnego rodzaju zmian (guzów) w mózgu
 6. Stwardnienie rozsiane, choroba która obejmuje cały układ nerwowy
 7. Dystrofia mięśniowa, która spowodowana jest z zaburzeniami przewodzenia impulsów nerwowych
 8. Choroba Alzheimera, związana z zaburzeniami funkcji mózgu  
 9. Wodogłowie, wada rozwijająca się już u płodu
 10. Choroba Creutzfelda-Jacoba, wywołana przez białko prion. Jest to choroba bardzo niebezpieczna i nieuleczalna
 11. Choroba Parkinsona, związana z zanikiem istoty czarnej mózgu

 fot. pantherstock

 
Przyczyn chorób oraz uszkodzeń układu nerwowego jest bardzo dużo, są to między innymi: wady wrodzone, niewłaściwy przebieg ciąży, infekcje w ciąży bądź podczas życia, palenie tytoniu przez matkę czy picie alkoholu.

Do uszkodzenia układu nerwowego może dojść na skutek upadków, uderzeń w głowę czy wypadków. Każde uszkodzenie oraz choroba układu nerwowego stanowią ryzyko niepełnosprawności a nawet śmierci.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze