Tężyczka - choroba zestresowanych

Stres towarzyszy nam niemal codziennie - stał się nieodzownym elementem współczesnego życia. Ciągłe dążenie do perfekcji, jakie wyznaczają współczesne trendy, wyścig szczurów - wszystko to powoduje, że coraz częściej chorujemy na przypadłości natury neurologicznej. Jednym ze schorzeń, nazywanych „chorobą zestresowanych i pracowników korporacji”, jest tężyczka. Przypadłość podstępna, przez długi okres niedająca się zdiagnozować.
Choroba dotyka głównie te osoby, które są podatne na stres, a niestety na niego narażone - chcące za wszelką cenę osiągnąć sukces zawodowy. Ponadto spożywające nadmierne ilości kawy. Do grona „zagrożonych” chorobą należą także osoby uprawiające czynny sport (duży wysiłek fizyczny).
Czym jest tężyczka?
Schorzenie jest z pogranicza neurologii, psychiatrii a także psychologii. Nie daje jednoznacznych objawów, dlatego jest określane mianem choroby podstępnej.
Jednostkę chorobową, jaką jest tężyczka, charakteryzuje występowanie wzmożonej pobudliwości nerwowo - mięśniowej. Do głównych objawów należą m.in.
- ból głowy,
- drętwienie kończyn,
- mrowienie kończyn,
- bezsenność,
- niepokój,
- zaburzenia koncentracji,
- stany lękowe,
- kurcze mięśni.
Ważne! Z objawami choroby zgłaszają się do lekarza przede wszystkim młode osoby, aktywne zawodowo.
Diagnoza i leczenie
Badaniem, które pozwala na wykrycie tężyczki jest elektromiografia (EMG) - pozwala ono na ocenę funkcji układu mięśniowego oraz obwodowego układu nerwowego.
Ważne! Poprzez badanie można zdiagnozować charakterystyczną dla tej przypadłości nadpobudliwość nerwowo - mięśniową.
W przypadku, gdy lekarz podejrzewa występowanie choroby, przeprowadza za pomocą elektromiografu tzw. „próbę tężyczkową” (ischemiczną) - umieszcza się elektrodę igłową w mięśniu usytuowanym między kciukiem a palcem wskazującym. Po czym na ramię badanego zakładana jest opaska uciskowa, wstrzymująca swobodny przepływ krwi.
Ważne! W trakcie przeprowadzanego badania może wystąpić mrowienie bądź też zanik czucia w ręce (trwa bardzo krótko). Po okresie 10 minut zdejmowana jest opaska a aparat rejestruje przez czas 5 minut, jak zachowują się mięśnie oraz nerwy w rejonie, który poddany został badaniu.
Schorzenie ma dwie postaci:
- Jawną - jest rzadziej spotykana, łatwa w zdiagnozowaniu (objawy znane, napady tężyczkowe łatwe w rozpoznaniu).
Ważne! Występują tzw. „napady tężyczkowe” - rozpoczynające się uczuciem mrowienia w opuszkach palców oraz w obszarze ust. Następnie pojawia się napięcie mięśni twarzy i przykurcz kości.
Do symptomów towarzyszących dochodzą często m.in. niepokój, uczucie lęku, hiperwentylacja.
Ważne! Czasem dochodzi do utraty świadomości i pojawiają się drgawki. Może ponadto dojść do skurczu mięśni głośni - co jest bardzo niebezpieczne.
fot. panthermedia
Przy jawnej postaci tężyczki niezmiernie istotne są badania poziomu wapnia, które wykażą niedobór - ich wynik (poziom stężenia niższy niż 2,25 mmol/l).
Za pojawienie się tego typu przypadłości w głównej mierze odpowiedzialne są kłopoty hormonalne (m.in. choroby tarczycy). Ponadto schorzenia o podłożu autoimmunologicznym (m.in. cukrzyca, astma).
Ważne! Bardzo często dolegliwość mylona jest z nerwicą (objaw drętwienia w okolicy twarzy i kończyn).
Procedura leczenia odbywa się przede wszystkim na zasadzie dożylnego aplikowania wapnia oraz witaminy D3, która odpowiada za prawidłową przyswajalność wapnia w organizmie.
- Utajoną (spazmofilię) - charakterystyczne przy tej postaci tężyczki jest to, że wykrywa się ją przypadkiem. Objawy są utajone i trudne do zdiagnozowania. Głównie dlatego, że nie ma ani jednego patognomonicznego (znamiennego) objawu klinicznego, który wskazywałby na tę a nie inną jednostkę chorobową.
Ważne! Za schorzenie tego typu odpowiedzialny jest zbyt mały poziom magnezu w tkankach. Jednakże zawartość magnezu we krwi jest prawidłowa.
Specjaliści nie wiedzą dokładnie dlaczego mechanizm absorbowania przez komórki pierwiastka, jakim jest magnez - jest nieprawidłowy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest brak witaminy D3, biorącej udział nie tylko w przyswajaniu wapnia przez organizm, ale również w transportowaniu magnezu z krwi do tkanek.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- A. Szczeklik (red) „Choroby wewnętrzne”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011 rok
W. M. Burch „Endokrynologia”, Urban & Partner, Wrocław 1996 rok
Adres www źródła:
- www.kobieta.interia.pl/zdrowie/news-tezyczka-choroba-zestresowanych-kobiet-,nld,2348312
- www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/807851,Xhoroba-zestresowanych-i-ambitnych-Jak-ja-rozpoznac
- www.emg-neurolog.pl/tezyczka/
- www.plus.gazetalubuska.pl/polecamy/a/tezyczka-choroba-zestresowanych,10579644