Zaloguj
Reklama

Superbohaterowie podczas wakacji nie tracą czujności!

Autorzy: Kampania Bohaterowie Załogi FAST
Zasłabnięcie
Fot. shutterstock
Zasłabnięcie
(0)

Przez ostatnie tygodnie dzieci z całego kraju brały udział w 3. już edycji bezpłatnego, międzynarodowego programu edukacyjnego FAST Heroes, ucząc się rozpoznawać charakterystyczne objawy udaru mózgu i poznając numer alarmowy 112. Teraz, wyposażeni w tę bezcenną wiedzę, mali Superbohaterowie wyruszają na zasłużony letni wypoczynek, a zdobyte przez nich informacje mogą pomóc uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Reklama

Dzieci często spędzają wakacje z dziadkami, a to właśnie osoby starsze są szczególnie narażone na udar mózgu. Może on wystąpić w najmniej spodziewanym momencie, a jego skutki często są katastrofalne. Najlepszą bronią w tej nierównej walce jest:

  • odpowiednio szybkie rozpoznanie symptomów,
  • zadzwonienie pod numer alarmowy 112,
  • wezwanie karetki.

Czas ma tu bowiem kluczowe znaczenie. Udar mózgu, choć rzadziej, to jednak dotyka również osoby młode, aktywne, zdrowe. Może się to zdarzyć np. na górskim szlaku, czy podczas opalania nad basenem. Jeżeli jednak uda się podnieść świadomość społeczną na temat udaru mózgu, jego objawów i odpowiedniej reakcji w przypadku ich wystąpienia, wszyscy będziemy bardziej bezpieczni.

Niestety wciąż zbyt mało osób zna te charakterystyczne symptomy, a są one tak łatwe do rozpoznania, że może to zrobić nawet 5-latek. Każdy, wyposażony w odpowiednią wiedzę, może pomóc uratować bliską mu osobę, zostając prawdziwym Superbohaterem.

Aby łatwiej rozpoznawać objawy udaru, skorzystaj z łatwego do zapamiętania skrótu:

  1. utrudniona mowa. Poproś o powtórzenie prostej frazy. Czy mowa jest niewyraźna lub dziwna?
  2. dłoń opadnięta. Poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Czy jedna ręka opada w dół? A może nie może podnieść jednej ręki?
  3. asymetria ust. Poproś tę osobę, aby się uśmiechnęła. Czy opadnie jedna strona twarzy?
  4. rozmazane widzenie. Spytaj, czy widzi wyraźnie.

Siła tej bezcennej i wyjątkowej inicjatywy polega m.in. na umiejętnym przekazywaniu dzieciom niełatwych i ważnych treści, w przyjazny i angażujący sposób. Zajęcia z sympatycznymi, rysunkowymi Bohaterami Załogi FAST są dla dzieci fantastyczną zabawą, a jednocześnie pomagają zdobyć im, ich rodzicom oraz dziadkom wiedzę potencjalnie ratującą życie. Bezpłatny program edukacyjny FAST Heroes powróci do przedszkoli i szkół już w następnym roku szkolnym. Dzieci będą miały możliwość skorzystania z ciekawych materiałów, świetnie się przy tym bawiąc i zdobywając wiedzę, która da im moc Superbohatera. Do tej pory około 30 000 dzieci i blisko 1000 szkół i przedszkoli w całej Polsce wzięło udział w programie edukacyjnym FAST Heroes.

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie: https://pl-pl.fastheroes.com/

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze