Zaloguj
Reklama

Polekowe zespoły neurologiczne- bezsenność, bóle głowy, zaburzenia ruchowe i inne

Sen
Fot. ojoimages
Sen
(0)

W wielu przypadkach zaburzenia neurologiczne są wynikiem niepożądanego działania zażywanych leków. Problem ten dotyka dużej ilości osób starszych, które w związku ze swoimi chorobami zażywają duże ilości, zróżnicowanych lekarstw.

Reklama

Problem ten dotyczy także osób pijących duże ilości alkoholu (głównie alkoholicy), palaczy, osób pijących duże ilości kawy i wiele innych. W większości przypadków z problemem tym zmagają się kobiety aniżeli mężczyźni. Objawy uboczne są bardzo liczne, złożone i trudne do interpretacji. Stanowią one odrębną dziedzinę badań.

Uszkodzenia układu nerwowego spowodowane niepożądanym działaniem leków

Wśród najczęściej wymienianych polekowych zespołów neurologicznych wymieniane są:

 1. Polekowe bóle głowy, jest to tzw., ból z odbicia, które pojawiają się jako efekt uboczny zażywania różnych leków przeciwbólowych, przyjmowanych z powodu bólu głowy. W większości jednak przypadków polekowy ból głowy powstaje na skutek spożycia większej ilości, zróżnicowanych leków aniżeli jednego środka. Ból ten wywołują także leki, które rozszerzają naczynia krwionośne, prawdopodobnie jest to związane z wydzielaniem tlenku azotu, kolejnym mechanizmem jest powodowanie przez leki łagodnego nadciśnienia śródczaszkowego bądź nasilanie migreny. Warto zwrócić uwagę na to w jakim czasie i po jakim leku pojawia się i nasila ból głowy. Być może wywołany jest on zażywanymi przez nas lekami (np. środkami antykoncepcyjnymi). Polekowy ból głowy nie jest łatwy do zdiagnozowania. Bardzo ważna rolę odgrywa uczciwość oraz szczerość pacjenta. Kluczową rola jest odstawienie zażywanego leku.

 

 1. Polekowy zespół otępienny, który spowodowany jest nadużyciem leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, barbituranów oraz benzodiazepin. Brane jest ono pod uwagę u osób, które prezentują krótkotrwale trwające objawy otępienne, podczas zbieranego wywiadu.

 

 1. Bezsenność, jest bardzo często występująca dolegliwością, pojawiającą się na skutek zażywania zbyt dużej ilości leków. Bezsenność dotyka głownie osoby w podeszłym wieku na skutek zażywania dużej ilości leków (np. psychostymulujących czy psychoenergetyzującyh). Cierpień na nią mogę także osoby, które zażywają zbyt duże ilości leków przeciwdepresyjnych oraz  te, które leczą się na otyłość. Wykazano, iż osoby, cierpiące na bezsenność, spożywały także leki moczopędne, preparaty na tarczycę, leki antykoncepcyjne czy leki rozszerzające oskrzela. Bezsenność bardzo często jest niewłaściwie leczona ze względu na brak wiedzy, o tym, iż pacjent zażywa dane leki bądź jednorazowo zażył ich zbyt dużo.

 

 1. Polekowa dystonia, związana jest z pojawianiem się kurczów mięśni twarzy, języka, szyi itp. W większości przypadków ustępują one same i trwają bardzo krótko. W przypadku nie poinformowania lekarza o zażyciu dużej ilości leków mogą być bardzo niepokojącym objawem.

 

Jak widać polekowych zespołów neurologicznych jest bardzo wiele. Pamiętajmy o tym by zażywać wszystkie leki zgodnie z zaleceniami lekarza i starać się nie przekraczać dawki zaleconej, dotyczy to także leków, które można kupić bez recepty. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów należy być szczerym z lekarzem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1. Wojciech Kozubski i Paweł Liberski. Choroby układu nerwowego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2004.
  2. Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004.
  3. Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  4. Bassetti C., Daetwyler C., Mumenthaler M. Diagnostyka różnicowa w neurologii, Urban & Partner, Wrocław 2008.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze