Zaloguj
Reklama

Omdlenia – przyczyny. Kiedy omdlenia powinny wzbudzić niepokój?

Mózg
Fot. Pantherstock
Mózg
(0)

Omdlenie to krótkotrwała, przejściowa utrata świadomości, która spowodowana jest zmniejszeniem dopływu krwi do mózgu lub spadkiem dostarczania tlenu do tego organu. Szczęśliwie większość przypadków omdleń jest spowodowana niegroźnymi przyczynami, czasami za tymi problemami stoją jednak poważne jednostki chorobowe. Jakie dokładnie mogą być przyczyny omdleń i kiedy doświadczenie nagłej, chwilowej utraty przytomności powinno szczególnie zaniepokoić?

Reklama

Omdlenie jest problemem, który zazwyczaj wzbudza dość poważne zaniepokojenie. Nie ma się tutaj raczej czemu dziwić – w końcu gwałtowną utratę świadomości trudno uznawać za stan fizjologiczny, który każdemu może się przytrafić co jakiś czas. Szczęśliwie jest tak, za większością doświadczanych przez ludzi omdleń stoją niegroźne zjawiska – stres, chwilowy spadek ciśnienia tętniczego czy silne emocje. Nie każde jednak omdlenie występuje w związku z takowymi – przyczyną problemu mogą być bowiem zarówno zaburzenia metaboliczne, jak i choroba serca. Czym się więc różnią od siebie poszczególne rodzaje omdleń i które z nich są najbardziej niepokojące?

Omdlenia wazowagalne: typowe omdlenia młodych ludzi

Omdlenia wazowagalne są ściśle powiązane z pobudzeniem dziesiątego nerwu czaszkowego – nerwu błędnego. Skutkiem tej sytuacji jest spowolnienie czynności serca, spadek ciśnienia tętniczego, a ostatecznie – przez zmniejszony napływ krwi do mózgu – pacjent omdlewa. Omdlenia tego rodzaju spotykane są przede wszystkim u dzieci i młodych dorosłych, może ich jednak doświadczyć osoba będąca w dowolnym wieku.

Sytuacji, które mogą prowadzić do pobudzenia nerwu błędnego, skutkującego omdleniem, wymienić można dużą ilość. W rzeczywistości bowiem problem ten może występować w związku m.in. z:

  • doświadczeniem jakiegokolwiek silnego stresu,
  • zobaczeniem jakiejś budzącej w nas lęk rzeczy (dla wielu osób takową może być krew),
  • usłyszeniem jakiejś wyjątkowo nieprzyjemnej wiadomości,
  • przebywaniem przez długi czas w jednym miejscu (zwłaszcza w pozycji stojącej i w wysokiej temperaturze).

Omdlenia sytuacyjne – nietypowa reakcja na zwyczajne czynności

Tak naprawdę omdlenia sytuacyjne stanowią podtyp omdleń wazowagalnych. Charakterystyczną jednak ich cechą jest to, że do związanej z nimi chwilowej utraty przytomności prowadzą zjawiska, których doświadcza każdy nas. Czynnikami, które mogą prowokować omdlenia sytuacyjne, są bowiem m.in. kichanie i kaszel, ale i wypróżnianie, oddawanie moczu czy podnoszenie ciężkich ciężarów lub nawet… śmiech.

Omdlenia związane z hipotonią ortostatyczną

Hipotonia ortostatyczna to zjawisko polegające na tym, że przy nagłej zmianie pozycji ciała z siedzącej lub leżącej na stojącą dochodzi do gwałtownej zmiany ciśnienia tętniczego krwi. Skutkiem takiego zjawiska może być zmniejszenie dopływu krwi do ośrodkowego układu nerwowego i właśnie chwilowa utrata przytomności.

Omdlenia wynikające z hipotonii ortostatycznej przytrafić się mogą każdemu, pewni jednak ludzie są do nich szczególnie predysponowani – problemami, które sprzyjają tym zjawiskom, są m.in.:

  • cukrzyca (szczególnie nieleczona lub niedostatecznie leczona),
  • różne stany związane z odwodnieniem (mowa tutaj m.in. o zbyt małej podaży płynów, ale i o stosowaniu leków zwiększających wydalanie wody z organizmu, czyli o diuretykach),
  • spożywanie alkoholu.

fot. panthermedia

Omdlenia kardiogenne – choroby serca prowadzące do utrat przytomności

Podstawowym mechanizmem, w którym dochodzi do omdlenia, są zaburzenia dotyczące dopływu krwi do mózgu. Kolejnymi problemami, które mogą doprowadzać do takowych, są różne schorzenia kardiologiczne – w ich przypadku dochodzić może do chwilowych trudności z przepływem krwi w układzie krążenia, które mogą dotyczyć również i układu nerwowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze