Zaloguj
Reklama

Przyczyny bólów głowy u dzieci

Smutny chłopczyk
Fot. medforum
Smutny chłopczyk
(0)

Ból głowy z całą pewnością towarzyszył każdemu z nas przynajmniej raz w ciągu życia. Zdarza się tak, iż nie tylko osoby dorosłe cierpią na bóle ale także i dzieci. Przyczyn bólu głowy u dzieci jest bardzo dużo. Co prawda, dziecko w wieku dwóch lat nie powie, iż boli je głowa ale z cała pewnością to zauważymy.

Reklama

Dzieci starsze mówią o bólu. O bólu głowy u dziecka mogą świadczyć np. bladość, brak apetytu, pokładanie się, trzymanie rączki na głowie (w miejscu bólu), płaczliwość, drażliwość czy pobudzenie. Każde dziecko reaguje na ból głowy indywidualnie. W sytuacji gdy do wyżej wymienionych objawów pojawią się gorączka, wymioty i problemy z utrzymaniem równowagi należy natychmiast jechać z dzieckiem do lekarza. Ból głowy w większości przypadków nie oznacza poważnej choroby, może być także jej zwiastunem.

Wybrane przyczyny bólów głowy u dzieci

Jeśli zauważymy, iż nasze dziecko ma bóle głowy, warto zaobserwować kiedy się one pojawiają? Czy jest to rano, po cały dniu- wieczorem, po sytuacji stresującej, czy ból nasila się pod wpływem zapachu, światła czy głośnej muzyki. Warto także pamiętać, jak często bóle głowy występowały i czy dziecko nie maiło urazu głowy. Wszystkie te informacje bardzo pomogą lekarzowi.

Wśród przyczyn bólów głowy u dzieci, wymienia się między innymi:

  1. Problemy ze wzrokiem - ból pojawia się każdego dnia o stałych porach, np. wieczorem bądź rano. Należy koniecznie udać się z dzieckiem do okulisty, gdyż możemy mieć do czynienia z wadą wzroku.
  2. Zapalenie zatok - ból nasilają się podczas przychylania się, zabawy na podłodze bądź przy raptownym wstawaniu dziecka. Ból obejmuje okolice oczu oraz nosa. Koniecznie należy się udać do laryngologa.
  3. Zapalenie ucha - ból głowy jest bardzo silny. Dziecko jest niespokojne, dotyka się do ucha, nie może spać, ma gorączkę. Należy udać się do laryngologa.
  4. Urazy głowy - które mogły wydarzyć się wcześniej a objaw w postaci bólu głowy pojawia się z opóźnieniem bądź zaraz po urazie np. uderzenie, rozcięcie. Warto zgłosić się do lekarza.
  5. Stres - jest bardzo często przyczyna bólów głowy u dzieci.  Umiejscawia się w różnych miejscach (czoło, skroń, potylica). Pojawia się o różnych porach po czym ustępuje.
  6. Niewłaściwy tryb życia - ból głowy pojawia się wtedy gdy dziecko nie jest wyspane, jest przemęczone. Może pojawić się także w sytuacji gdy dziecko je posiłki o nieregularnych porach w ciągu dnia i nie są one wartościowe.

fot. panthermedia

Ból głowy u dzieci może pojawić się także w przypadku różnego rodzaju infekcji (wirusowe, bakteryjne, grzybicze), podczas zażywania leków, przy zatruciu bądź przy chorobach np. neurologicznych. W sytuacji gdy dziecko narzeka, zbyt często na ból głowy należy skontaktować się z lekarzem. Przed podanie jakiegokolwiek leku taka konsultacja także jest konieczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze