Zaloguj
Reklama

Padaczka u dorosłych a dieta ketogenna

Jajko
Fot. ojoimages
Jajko
(5)

Dorośli i młodociani pacjenci często zaprzestają stosowania diety ketogennej z powodu jej nieskuteczności.

Reklama

U dzieci chorych na padaczkę, którym nie pomagają leki, stosuje się tzw. dietę ketogenną polegającą na podawaniu dużych ilości tłuszczy, prawidłowych – białek i niewystarczających – cukrów. Zwiększenie stężenia grupy związków chemicznych określanych jako ciała ketonowe we krwi prowadzi do obniżenia częstości napadów.

Aby zbadać skutki stosowania tego sposobu leczenia padaczki u starszych pacjentów, Natasha E. Payne z University College w Londynie i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem ponad stu dorosłych i młodocianych pacjentów z omawianą chorobą neurologiczną.

Jak podano w listopadowym numerze czasopisma „Epilepsia”, poziom skutków ubocznych okazał się być podobny, jak u dzieci. Głównym powodem przerywania stosowania diety ketogennej był brak jej skuteczności. Dalsze badania nad mechanizmami działania tej metody leczenia powinny doprowadzić do opracowania skuteczniejszych podejść terapeutycznych nie wymagających zmian sposoby odżywiania się i wywołujących słabsze skutki uboczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Epilepsia, Volume 52, Issue 11, pages 1941–1948

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze