Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie, cukrzyca i palenie papierosów a ryzyko padaczki

Insulina
Fot. panthermedia
Insulina
(0)

Wśród czynników ryzyka padaczki wymienia się m.in. urazy głowy, nowotwory oraz infekcje ośrodkowego układu nerwowego. Okazuje się jednak, że szereg modyfikowalnych czynników – takich jak np. palenie papierosów – również może mieć wpływ na występowanie tej choroby. Dokładną analizą czynników ryzyka padaczki o późnym początku zajmowali się specjaliści z Johns Hopkins University w Baltimore.

Reklama

Specjaliści ze wspomnianej wyżej, amerykańskiej placówki przeanalizowali dane dotyczące ponad 10 tysięcy osób. Spośród nich u prawie 600 odnotowano wystąpienie padaczki o późnym początku, czyli takiej postaci tej choroby, gdzie pierwsze jej objawy występują po przekroczeniu 60. roku życia.

Kolejnym etapem prac było poszukiwanie czynników ryzyka padaczki o późnym początku. Odnotowano istotną zależność pomiędzy tym schorzeniem a cukrzycą – w przypadku zaburzeń gospodarki węglowodanowej ryzyko wystąpienia padaczki o późnym początku było zwiększone o 45%. Nasilać możliwość rozwoju tej choroby neurologicznej według badaczy może również nadciśnienie tętnicze (wzrost ryzyka o 30%) oraz palenie papierosów (wzrost ryzyka o 9%).

Naukowcy zaobserwowali też, że pewne czynniki mogą obniżać ryzyko padaczki o późnym początku. Okazało się np., że takowe ryzyko jest zmniejszone o 10% u osób, które podejmują się regularnej aktywności fizycznej.

Wyniki przeprowadzonych przez Amerykanów badań pokazują więc, że dość istotny w patogenezie padaczki o późnym początku jest udział modyfikowalnych czynników ryzyka tej choroby (modyfikowalnych dlatego, że cukrzycę czy nadciśnienie można leczyć, a palenia papierosów zaprzestać). Podkreślili oni również to, że znajomość tych czynników może prowadzić do identyfikowania tych pacjentów, u których ryzyko padaczki o późnym początku jest największe.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze