Zaloguj
Reklama

Padaczka lepiej diagnozowana dzięki MRI z silniejszym polem magnetycznym

Tomograf
Fot. ojoimages
Tomograf
(5)

Pole o indukcji aż 7 tesli pozwala na odkrycie nawet drobnych uszkodzeń mózgu.

Reklama

Obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI) jest wartościową metodą uzyskiwania obrazów przedstawiających wnętrze ciała żywego człowieka; jego dokładność jest tym większa, im silniejsze pole magnetyczne zostanie użyte. Thomas Henry i współpracownicy z Uniwersytetu Minnesoty w Minneapolis (USA) poddali niedawno badaniom 11 zdrowych osób i 8 pacjentów z padaczką skroniową.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Radiology” z 11 lipca, zastosowanie stałego pola magnetycznego o indukcji 7 tesli pozwoliło na stwierdzenie, że wszyscy uczestnicy eksperymentu chorzy na epilepsję cechowali się nieprawidłowościami zlokalizowanymi w obrębie hipokampa po tej stronie mózgu, w której rozpoczynały się napady.

Henry porównał wyższą jakość obrazów uzyskanych przy użyciu pola o indukcji 7 tesli nad obecnie stosowanymi standartowymi skanami MRI do czytania drobnego druku przy użyciu szkła powiększającego w zestawieniu z próbami odczytywania takiego pisma "gołym okiem". Dzięki upowszechnieniu ulepszonego w ten sposób obrazowania rezonansu magnetycznego możliwe będzie obserwowanie nawet niewielkich uszkodzeń mózgu, co pomoże leczyć padaczkę i wiele innych chorób.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Radiology, 10.1148/radiol.11101651

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze