Zaloguj
Reklama

Migrena – czym się różni od zwykłego bólu głowy?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Biuro
Fot. medforum
Biuro
(0)

Na migrenowe bóle głowy cierpi od 4-20% populacji, w samej Polsce choruje około 10% ludzi. Schorzenie 3razy częściej dotyka kobiet. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym. Typowym objawem chorobowym są spontaniczne i nawracające bóle głowy. Mogą one trwać od 4 do 72 godzin. Bóle mają charakter jednostronny, pulsujący i nasilają się pod wpływem aktywności fizycznej.

Reklama

Wyróżniamy migrenę z aurą bądź bez aury. Migrenę bez aury stwierdza się, gdy chory doświadczył co najmniej 5 napadów spełniających kryteria diagnostyczne. Oprócz wymienionych wcześniej objawów występują nudności lub wymioty, fonofobia oraz fotofobia. Migrena z aurą rozpoczyna się jednym lub kilkoma odwracalnymi objawami neurologicznymi.

Narastają one powoli w ciągu 5-20 minut i trwają około godziny. Następnie występuje około godzinna przerwa, podczas której nie ma żadnych objawów i napad bólu głowy.

Aura typowa to niejednocześnie występujące zaburzenia wzrokowe, czuciowe, zaburzenia mowy bądź niedowład połowiczny. Objawy mogą pojawić się w dowolnej kolejności i kombinacji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny. Redakcja naukowa W. Kozubski, P. Liberski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze