Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz rehabilitacja

Ból karku
Fot. iStock
Ból karku
(3)

Bóle kręgosłupa oraz zespoły bólowe w tym obszarze, stanowią bardzo znaczący i szeroko rozpowszechniony problemy społeczny.

Reklama

Przed podjęciem leczenia i rehabilitacji niezwykle ważne jest poznanie przyczyn powstawania bólu celem wdrożenia odpowiedniej terapii dla pacjenta.

W zespołach bólowych kręgosłupa szyjnego, głównymi przyczynami bólu są zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe, uszkodzenia chrząstki międzykręgowej lub stawów, zmiany anatomopatologiczne jak również zaburzenia kurczliwości naczyń krwionośnych (w szczególności tętnic kręgowych).

W związku z tym, bólom kręgosłupa szyjnego mogą towarzyszyć również takie objawy jak zawroty głowy, nudności, zaburzenia wzroku, szumy w uszach czy utrata przytomności. W pierwszej fazie rehabilitacji stosuje się ćwiczenia izometryczne mięśni pochyłych, mięśni karku, ćwiczenia kończyn górnych jak również ćwiczenia relaksacyjne oraz ćwiczenia w wodzie. Wraz z biegiem terapii i stanem pacjenta, stopniowo zwiększany jest zakres i intensywność ćwiczeń. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Rehabilitacja w neurologii. Podręcznik dla studentów fizjoterapii.” J. Opara, Katowice 2007

Reklama
(3)
Komentarze