Zaloguj
Reklama

26 marca Międzynarodowym Dniem Epilepsji

Para
Fot. ojoimages
Para
(4)

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Epilepsji, zwany jest także lawendowym dniem. Padaczka jest chorobą powszechną. W Polsce cierpi na nią ok. 400 tys. ludzi.

Reklama

Często choroba kojarzona jest z przeszkodą w życiu, gdyż napady padaczkowe wykluczają chorego z codziennego funkcjonowania. Nic bardziej mylnego. Dostępność najnowszej generacji leków a także podejście pacjenta do choroby sprawiają, że zmagania z codziennością stają się łatwiejsze.

Wśród społeczeństwa poziom wiedzy i świadomości na temat tej choroby jest bardzo niski. Atak padaczkowy na ulicy często mylony jest z upojeniem alkoholowym, dlatego wielu ludzi nie pomaga i przechodzi obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy.

Często takie sytuacje końcą się zdziwieniem od strony przechodniów, wtedy można często usłyszeć:

A myślałam, że pijany lub Jakiś bezdomny pewnie przedawkował narkotyki.

Smutne, ale prawdziwe fakty skłaniają do refleksji. W Polsce poziom świadomości jest wyższy niż jeszcze kilka lat temu. Jednak nie jest na tyle wysoki, by każdy widzący atak u drugiej osoby, podjął odpowiednie działania.

Lawendowy dzień to przede wszystkim edukacja społeczeństwa. Na ulicach wielu miast będą rozdawane ulotki informujące czym jest padaczka. Nasza redakcja dokłada "swoje pięć groszy" do poszerzania świadomości na temat padaczki, zapraszając do zapoznania się z wieloma treściami na temat tej choroby, wystarczy, że klikniecie TUTAJ.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze