Zaloguj
Reklama

Ruch i aktywność fizyczna w rehabilitacji dzieci z padaczką, cz. 2

Nauka gry w tenisa
Fot. shutterstock
Nauka gry w tenisa
(0)

Epilepsja jest chorobą znaną od wieków, z początku postrzeganą w kategoriach opętania z racji objawów, jakie powodowała. Jednak już Hipokrates odkrył, że choroba ta to głównie uszkodzenia mózgu. Padaczka jest sklasyfikowaną jednostką chorobową, jednak nie stanowi ona klasycznej choroby, a odzwierciedla raczej patologiczny proces, jaki toczy się w organizmie człowieka. Wiele osób, bazując na stereotypach, uważa, że aktywność fizyczna jest dla takich osób zakazana, jednak jak wskazują badania, nie można bardziej zahamować rozwoju dziecka chorego na padaczkę, jak zabraniając mu aktywności fizycznej.

Reklama

Ćwiczenia fizyczne w padaczce

Wyniki najnowszych badań pokazują, że pacjenci, u których napady padaczkowe są w odpowiednim stopniu kontrolowane, uprawianie zarówno kontaktowych, jak i niekontaktowych sportów nie wpływa na zwiększenie częstotliwości występowania napadów padaczkowych. Stąd prostym wnioskiem jest zachęcanie pacjentów z padaczką do korzystania z dobroczynnego oddziaływania aktywności fizycznej pod każdą jej możliwą postacią już od najmłodszych lat. Dzięki takiemu podejściu uzyskać można pozytywne efekty nie tylko w sferze psychicznej, poprzez poprawę samopoczucia czy podniesienie samooceny, ale także poprzez podniesienie sprawności ruchowej [1].

Systematyczna aktywność ruchowa u pacjentów z padaczką daje pozytywne efekty w kontekście kontrolowania napadów, stężenie leków przeciwpadaczkowych we krwi nie wzrasta podczas uprawiania sportu, a urazy nie są częstsze niż u każdego innego człowieka [1].

W kontekście dzieci cierpiących na padaczkę istnieje całe spektrum zróżnicowanych ćwiczeń fizycznych i aktywności, które mogą uprawiać lub w których mogą uczestniczyć. Cześć z nich nie ma obostrzeń, a część mówi o konkretnych zaleceniach. Oczywiście istnieje część zajęć w ramach treningu ruchowego, która u osób z padaczką nie jest wskazana, jednak spośród dostępnych i bezpiecznych każdy może coś wybrać dla siebie. Najważniejsza w doborze aktywności fizycznej jest opinia samego chorego – to on musi podjąć decyzję w porozumieniu z lekarzem, które z ćwiczeń ruchowych będą dla niego bezpieczne i w jakim zakresie.

Sporty, co do których nie znajduje się przeciwwskazań do wykonywania, to gimnastyka, tenis ziemny, tenis stołowy, taniec, jogging, kręgle, spacery, sporty lekkoatletyczne czy sporty kontaktowe, jak koszykówka, siatkówka, piłka ręczna czy hokej.

fot. panthermedia

Większą ostrożność należy zachować, kiedy podejmuje się działania w ramach sportów wodnych (w przypadku dzieci konieczna jest obecność opiekuna z wiedzą o sposobie reakcji na atak).

W sytuacji wyboru roweru standardowe środki ostrożności w postaci kasku czy ochraniaczy powinny być wystarczające, podobnie jak w przypadku jazdy na rolkach czy nartach [1].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] M.Kasperkowicz1, R. Malakl, A. Winczewska-Wiktor: Aktywność fizyczna i fizjoterapia u dzieci z padaczką. „Child Neurology” 2017, t. 26, nr 52.
    [2] J. Jędrzejczak: Padaczka stare i nowe wyzwania. „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 1, s. 45-50.
    [3] A. Małkowska-Szkutnik, B. Woynarowska: Uczeń chory na padaczkę: jak wspierać jego edukację, rozwój i zdrowie. Poradnik dla nauczycieli i wychowawców, s.11-21.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze