Zaloguj
Reklama

Napady padaczkowe oraz padaczki - rodzaje, klasyfikacja medyczna

Smutek, obniżony nastrój
Fot. Pantherstock
Smutek, obniżony nastrój
(3)
Reklama

Padaczka, inaczej epilepsja zaliczana jest do często spotykanych schorzeń o podłożu neurologicznym. Dotyka ona pacjentów w różnym wieku, może pojawić się już u noworodków. Bardzo często dotyka ona dzieci, młodzież oraz osoby w podeszłym wieku. Jest to bardzo często występujące schorzenie.

Padaczka to choroba, która zaburza aktywność komórek mózgowych (neuronów), co przekłada się n zachowanie chorego. W chwili obecnej wymienia się różne rodzaje napadów padaczkowych. Różnią się one częstotliwością występowania, długością trwania oraz nasileniem. U niektórych pacjentów pojawiają się kilka razy w roku u innych kilka razy w ciągu dnia.

Objawy i przebieg padaczki

Objawy napadu padaczki są różne u poszczególnych pacjentów. Na ich podstawie dobierane jest leczenie osoby chorej (w niektórych przypadkach jest ono bardzo skomplikowane). Pacjent wymaga regularnych konsultacji neurologicznych. Rodzina osoby chorej powinna wiedzieć w jaki sposób postępować podczas napadu padaczkowego. Jakie znamy rodzaje napadów padaczkowych? Jakie znamy rodzaje padaczek?

W chwili obecnej lekarze sklasyfikowali już ponad 30 rodzajów napadów. Dzieli się je na dwie główne kategorie: uogólnione (są one wynikiem jednoczesnej silnie zaburzonej aktywności mózgu osoby chorej) oraz częściowe, inaczej ogniskowe (zajmują ściśle określoną część mózgu). W zależności od rodzaju napadu pacjent może odczuwać drgawki, mieć problemy z pamięcią, koncentracją, odczuwać sztywność mięśni, problemy ze wzrokiem, drżenie mięśni oraz wiotczenie mięśni.   

Lekarze wyróżniają trzy główne rodzaje padaczek. Są to:

  1. Padaczka kryptogenna (lekarze nie są w stanie zdiagnozować jej przyczyny);
  2. Idiopatyczna (nie znana jest przyczyna ale może mieć ona podłoże genetyczne);
  3. Symptomatyczna (znana jest jej przyczyna np. uraz głowy, infekcje mózgu czy uszkodzenia mózgu).

Choroba ta diagnozowana jest na podstawie wywiadu z pacjentem, wykonaniu badań takich jak EEG oraz neuroobrazowania. Leczenie włączane jest w zależności od rodzaju padaczki i stanu zdrowia pacjenta. 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze