Zaloguj
Reklama

14 lutego - Dzień Chorego na Padaczkę

Epilepsja, padaczka
Fot. Panthermedia
Epilepsja, padaczka
(0)

14 lutego w Polsce obchodzone są nie tylko Walentynki, czyli Święto Zakochanych, ale również Dzień Chorego na Padaczkę. Święty Walenty to także patron osób chorujących na padaczkę oraz osób borykających się z chorobami psychicznymi.

Reklama

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Choroba ta może być wrodzona, lub nabyta. W Polsce cierpi na nią ok. 400 tysięcy Polaków, w tym również dzieci. Jednym z jej objawów tej choroby są napady padaczkowe, charakteryzujące się gwałtownymi, niekontrolowanymi drgawkami.

Najczęstszymi przyczynami padaczki są: urazy czaszki, zwłaszcza z utratą przytomności, uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, uszkodzenia mózgu w czasie nieprawidłowo przebiegającego porodu, guzy mózgu, choroby naczyniowe, infekcję mózgu lub opon mózgowych, czy uwarunkowania genetyczne.

Leki na padaczkę

Pierwsze skuteczne leki pojawiły się prawie 50 lat temu. Dzięki systematycznie przyjmowanym lekom, bądź operacjom neurochirurgicznym chorzy na epilepsję mogą prowadzić szczęśliwe i aktywne życie, nieróżniące się istotnie od życia osób zdrowych. Bezproblemowo uczą się i pracują, mogą też uprawiać większość dyscyplin sportowych, z wyjątkiem samodzielnego uprawiania sportów ekstremalnych i pływania.

Czynniki szkodliwe

Szkodliwe na chorych na padaczkę są bezsenność, gwałtowny wysiłek, który wiąże się z nagłym podwyższeniem poziomu tlenu we krwi, a także migające światło, na przykład dyskotek, starych monitorów komputerowych oraz gier i filmów.

Pierwsza pomoc

Znajomość kilku prostych zasad może sprawić, że możemy pomóc osobie podczas napadu padaczkowego:

  1. Zachowaj spokój. Większość napadów ustępuje samoistnie w ciągu 2-3 minut.
  2. Jeżeli chory znajduje się w miejscu niebezpiecznym np. na ulicy, zapewnij mu pomoc. Aby uniknąć obrażeń połóż głowę na miękkim podłożu.
  3. Ułóż chorego na boku - taka pozycja chroni przed zakrztuszeniem się, ale nie próbuj go przytrzymywać.
  4. Nie wkładaj choremu żadnych przedmiotów do ust - to nie pomaga a może doprowadzić do urazów podniebienia, ust i zębów.
  5. Po napadzie chory może być zamroczony przez 5-30 min. Zostań przy nim tak długo, aż jego stan wróci do normy.
  6. Nie podawaj choremu żadnych leków ani nic do picia i jedzenia.
  7. Nie budź chorego po ataku, zapewnij mu spokój. Sen po napadzie jest zjawiskiem naturalnym i korzystnym dla chorego.
  8. Jeżeli napad trwa dłużej niż 2-3 min. wezwij pogotowie ratunkowe.

Pamiętaj, ludzie chorzy na padaczkę nie są w żaden sposób gorsi. Mogą na co dzień wykonywać te same czynności, co osoby zdrowe.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze