Zaloguj
Reklama

Zawroty głowy - doraźna pomoc, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr farm. Michał Mańka
Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(3)
Reklama

Podstawowymi kryteriami rozpoznania zawrotów głowy jest około 5-sekundowy okres utajenia przed napadem. Wówczas chorzy doświadczają oczopląsu. Objaw ten poprzedza występowanie zawrotów głowy.

Objawy i przebieg zawrotów głowy

Doraźne leczenie opisywanego schorzenia polega na podawaniu leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy:

  • neuroleptyki: tietylperazyna, chlorpromazyna,
  • połączenia neuroleptyków z silnymi lekami przeciwbólowymi (fentanylem, domperidonem),
  • anksjolityki, czyli leki przeciwlękowe: diazepam, midazolam,
  • antyhistaminiki I generacji: prometazyna, dimenhydrynat, klemastyna,
  • cholinolityki: hioscyna (skopolamina),

W leczeniu przewlekłym natomiast, gdy ustalona jest dokładna przyczyna zawrotów głowy, zastosowanie mają leki naczyniowe, takie jak antagoniści wapnia (cynaryzyna, flunaryzyna, nimodypina) lub alfa-adrenolityki (nicergolina), czy leki przeciwwymiotne, jak metoklopramid.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Prusiński A., Katedra i Klinika Neurologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy.
  2. Lanczewski G., Latkowski B. (red.), Otoneurologia, 1998.
  3. Litwin T., Członkowska A., II Klinika Neurologii, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Zawroty głowy w praktyce neurologa - diagnostyka i leczenie.

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze