Zaloguj
Reklama

Padaczka w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja serwisu
Ból głowy w ciąży
Fot. Shutterstock
Ból głowy w ciąży
(5)
Reklama

Padaczka to schorzenie neurologiczne związane z występowaniem napadów drgawkowych, mogących stanowić zagrożenie dla ciąży.

Objawy i przebieg padaczki w ciąży

W czasie ciąży ilość napadów padaczkowych może ulec znacznym zmianom. Najprawdopodobniej ilość napadów drgawkowych u kobiet ciężarnych chorujących na padaczkę ma związek z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie w czasie ciąży, szczególnie ze zmianami stężeń krążących hormonów. Wzrost poziomu estrogenów może spowodować zwiększenie ilości napadów, natomiast progesteronu ich obniżenie. Uzależnione jest to od progu wrażliwości kobiety na zmiany hormonalne.

Napady padaczkowe występujące w czasie ciąży czy porodu zwiększają ryzyko urazu mechanicznego matki i płodu jak również mogą być przyczyną jego wewnątrzmacicznego niedotlenienia. Na zwiększone ryzyko powstania wad rozwojowych, najczęściej wad układu nerwowego i serca, u dzieci matek cierpiących na padaczkę najprawdopodobniej ma wpływ teratogenne działanie niektórych leków przeciwpadaczkowych a nie same napady.

U kobiet chorujących na padaczkę o wiele częściej zdarzają się porody przedwczesne jak również inne powikłania ciąży tj.:

  • przedwczesne odklejenie łożyska,
  • poronienie samoistne.

Częściej ciąże u kobiet z padaczką kończą się cięciem cesarskim lub porodami zabiegowymi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć padaczkę w ciąży

Kobiety chorujące na padaczkę powinny znajdować się pod ścisłą kontrolą zarówno lekarza położnika jak również neurologa. Odpowiednie dostosowanie leczenia farmakologicznego pozwoli na znaczne ograniczenie ryzyka teratogennego działania leków przeciwpadaczkowych, jak również na kontrolę nad napadami drgawkowymi. Niezbędna jest również częsta kontrola stanu płodu a w niektórych przypadkach lekarz może również zaproponować przeprowadzenie badań prenatalnych w celu wykluczenia wad rozwojowych płodu.

Leczenie padaczki w ciąży

U kobiet chorujących na padaczkę ciąża powinna być zaplanowana. Bardzo ważną rzeczą jest, aby od pierwszych tygodni ciąży znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarską. Nie należy samodzielnie zmniejszać dawek przyjmowanych leków lub też ich całkowicie odstawiać. Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz dawek leków przepisanych przez lekarza prowadzącego pozwoli na kontrolę napadów drgawkowych, co ma ogromny wpływ na dobrostan matki i dziecka.

W czasie ciąży należy unikać sytuacji zwiększających ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych tj. bezsenność czy stres. Ciężarna chorująca na padaczkę powinna przestrzegać diety bogatej w produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, czyli w okresie tzw. embriogenezy, co zmniejsza ryzyko powstania wad układu nerwowego oraz serca.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze