Zaloguj
Reklama

Padaczka u noworodków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Niemowlę, Nutricia
Fot. nutricia
Niemowlę, Nutricia
(3)
Reklama

Padaczka to choroba, która może pojawić się już u noworodków. Jej charakterystycznym objawem są powtarzające się napady drgawek. Powstają one na skutek nieprawidłowej pracy mózgu a dokładnie wyładowań w obrębie kory mózgowej. Informacje pomiędzy neuronami przekazywane są w niewłaściwy sposób albo mamy do czynienia z nieprawidłowym stężeniem neuroprzekaźników (neurotransmiterów) w mózgu.

Dlaczego padaczka rozwija się już u małych dzieci? Jakie czynnik temu sprzyjają? W jaki sposób leczona jest ta choroba u noworodków?

Objawy i przebieg padaczki u noworodków

Jakie są przyczyny i objawy padaczki u noworodków? Padaczka zaliczana jest do bardzo podstępnych chorób. Nieprawidłowości, które powstają w mózgu prowadzą do wyładowań bioelektrycznych w obrębie kory mózgowej. Zaburzenia te mogą obejmować jedna półkulę mózgu bądź część mózgu wtedy objawy w postaci drgawek zajmują tylko jedną część ciała noworodka. Zdarza się także tak, że w ogóle ich nie obserwujemy a pojawia się tylko chwilowa utrata przytomności. Jeśli objawy obejmują obydwie półkule dochodzi do tzw. napadu uogólnionego z drgawkami, utratą przytomności a także mimowolnym oddawaniem moczu.

Przyczyn wystąpienia padaczki u noworodków jest bardzo wiele. Najczęściej wymienianymi są: - czynniki dziedziczne (genetyczne) - różnego rodzaju infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) matki w ciąży - komplikacje w trakcie porodu - zaburzenia w rozwoju płodowym - wady wrodzone - różnego rodzaju choroby dziecka Warto pamiętać o tym, że padaczka nie jest chorobą dziedziczną. Rodzice przekazują swojemu maluszkowi skłonność do zachorowania na nią. Wielu rodziców myli niestety napad padaczkowy z drgawkami gorączkowymi. Jeśli powtarzają się one przy braku gorączki powinniśmy natychmiast skontaktować się z neurologiem dziecięcym. Padaczka u noworodków to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Leczenie padaczki u noworodków

Napady padaczkowe u noworodków bardzo często nawracają, w związku z powyższym konieczna jest konsultacja lekarska, wykonanie badan a także jeśli to konieczne włączenie odpowiedniego leczenia. Padaczka ujawnia się najczęściej do 20go roku życia pacjenta. Większa połowa rodzajów padaczek rozpoznawana jest już w okresie dziecięcym. Wyróżnić tutaj można m.in.: padaczkę Ronalda, napad nieświadomości, napad toniczno kloniczny czy zespól Westa. Choroba ta wymaga zawsze specjalistycznego leczenia a już pierwszych objawów u noworodka nie można bagatelizować.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Grochmal-Bach B., Rorat M., Dziecko z zaburzeniami padaczkowymi. Aspekty pedagogiczne i psychologiczne, Wyd. UJ, Kraków 2003.
Kościelska M., Psychologiczne problemy padaczki u dzieci, PWN, Warszawa 1976.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze