Zaloguj
Reklama

Ból podczas stosunku - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Współżycie z związku
Fot. Shutterstock
Współżycie z związku
(4)
Reklama

Ból występujący w obrębie krocza lub miednicy małej podczas stosunku płciowego.

Objawy i przebieg bólu podczas stosunku

W trakcie stosunku wiele kobiet może odczuwać ból. Zniechęca je to do współżycia, powodując długie okresu abstynencji seksualnej. Może powodować różnego rodzaju zaburzenia seksualne mające wpływ na całe jej życie erotyczne.
 
Ból może być spowodowany zarówno różnego rodzaju wadami rozwojowymi narządu rodnego, stanami zapalnymi jak również czynnikami psychogennymi. Ból może pojawić się podczas wprowadzania członka do pochwy lub też w przypadku zbyt głębokiej penetracji. Może on być spowodowany również nieodpowiednim stanem nawilżenia zarówno pochwy jak i jej przedsionka a także działaniem prostaglandyn zawartych w nasieniu powodując występowanie bolesnych skurczów pochwy i macicy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból podczas stosunku

Jeżeli kobieta nigdy wcześniej nie odczuwała bólu podczas stosunku powinna zgłosić się do lekarza, aby stwierdzić czy przyczyną bólu nie jest występowanie jakiejś choroby narządu rodnego. Także w przypadku, gdy niemożliwe jest podjęcie współżycia ze względu na duży ból związany z oporem jaki stawia błona dziewicza wizyta u lekarza staje się niezbędna w celu dokonania defloracji czyli przerwania błony dziewiczej.

Jeżeli ból spowodowany jest czynnikami psychogennymi i kobieta nie potrafi sobie z nimi poradzić sama powinna zasięgnąć porady psychologa bądź seksuologa.

Leczenie bólu podczas stosunku

Jeżeli ból w trakcie stosunku ma podłoże psychiczne należy starać się samemu poradzić sobie z tym problemem. Niezmiernie ważne jest wzajemne zrozumienie ze strony obojga partnerów oraz wybranie przez nich najodpowiedniejszych technik współżycia.
 
Jeżeli kobieta w trakcie stosunku będzie do niego negatywnie nastawiona, będzie spięta i myślała o bólu może się on pojawić. Jeżeli problemy związane są z niedostatecznym nawilżeniem pochwy i jej przedsionka partnerzy powinni wydłużyć fazę gry wstępnej pozwalając tym samym na odpowiednie przygotowanie się do stosunku zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym.
 
Pod wpływem bodźców erotycznych działających korzystnie na kobietę, a szczególnie jej układ hormonalny, nawilżenie pochwy może się zwiększyć ograniczając ból. Można także używać różnego rodzaju żelów nawilżających oraz prezerwatyw ze środkiem nawilżającym.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze