Zaloguj
Reklama

Ból głowy w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Złe samopoczucie w ciąży
Fot. Panthermedia
Złe samopoczucie w ciąży
(4)
Reklama

Bóle głowy w ciąży mogą występować z różnorodnych przyczyn. Mogą to być bóle typu migrenowego, choć takie w ciąży występują rzadziej niż poza nią. Natomiast bóle spowodowane innymi przyczynami, których jest wiele, występują w ciąży częściej.

Objawy i przebieg bólu głowy w ciąży

Najbardziej typowymi w ciąży są bóle migrenowe charakteryzujące się napadowymi jednostronnymi bólami głowy z tendencją do powtarzania się. Ponadto częste są bóle naczynioruchowe i z napięcia mięśniowego – bóle przewlekłe, nawracające, które mogą być bardzo dokuczliwe, ale nie należą do niebezpiecznych, przyczyną jest nagły skurcz mięśni głowy i szyi. Towarzyszy mu szum w uszach i często łzawienie, może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin.
 
Przyczyną bólów głowy mogą być także choroby oczu, uszu i gardła.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból głowy w ciąży

Należy skonsultować się z lekarzem, gdy ból głowy wystąpił nagle, nie występował wcześniej oraz gdy towarzyszą mu nudności i wymioty. Bezwzględnej i natychmiastowej kontroli lekarskiej towarzyszą bóle głowy, którym towarzyszy wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
 
W przypadku bólów głowy, które pojawiły się w ciąży po raz pierwszy wskazana jest konsultacja neurologiczna.

Leczenie bólu głowy w ciąży

Przed jakimkolwiek leczeniem farmakologicznym należy skonsultować się z lekarzem, zgodnie z zasadą: „przez cały okres ciąży - żadnych leków bez zgody i wiedzy lekarza”.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze