Wiadomości z kategorii: Padaczka
Pierwszy na świecie robot, który diagnozuje padaczkę
Nowoczesne technologie na dobre wkroczyły w świat medycyny. Aktualnie to coś więcej niż tylko możliwość zapisania się do specjalisty za pomocą aplikacji czy odbycie wizyty online. Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy również w leczeniu pacjentów. W Polsce powstał pierwszy na świecie robot, który w innowacyjny sposób diagnozuje i wskazuje epileptologom metody leczenia padaczki, przyczyniając się do postępów w terapii nawet w najtrudniejszych przypadkach tej choroby.
Leki przeciwpadaczkowe i ich możliwe skutki uboczne
Podstawową metodą leczenia padaczki jest farmakoterapia. Pacjentom zalecane bywają różne leki – wybór konkretnego uzależniony jest przede wszystkim od typu występujących u nich napadów, ale i od innych jeszcze czynników. Duże znaczenie mają potencjalne skutki uboczne leków przeciwpadaczkowych – warto je znać, ponieważ odnotowując duże ich nasilenie, zdecydowanie należy się skonsultować z neurologiem.
Chirurgiczne leczenie padaczki: na czym polega i kiedy się je stosuje?
Padaczkę typowo leczy się farmakologicznie, w pewnych jednak sytuacjach samo tylko przyjmowanie leków staje się niewystarczające i konieczne może być zastosowanie bardziej inwazyjnego leczenia. Różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne bywają wykorzystywane w leczeniu tej choroby – na czym polegają te operacje, jaka jest ich skuteczność i związane z ich przebyciem zagrożenia?
Nowe molekuły w leczeniu padaczki
Padaczka jest schorzeniem dotykającym około 65 mln ludzi na całym świecie, z czego w 70% przypadków jej forma dobrze reaguje na leczenie, a w 30% jest lekooporna. Dotychczasowe leczenie skupia się na blokowaniu sygnałów mózgowych, jednak międzynarodowe wieloletnie badanie w tym kierunku pozwoliło na wykrycie molekuł, za sprawą których otwiera się nowa perspektywa możliwości leczenia padaczki.
- Reklama
Jak wybrać skuteczne i bezpieczne leki przeciwpadaczkowe dla dziecka?
Twoje dziecko choruje na padaczkę wymagającą leczenia farmakologicznego? A czy wiesz, że o skuteczności terapii epilepsji w dużej mierze będą decydować geny? Leki stosowane w schorzeniach neurologicznych, w tym leki o działaniu przeciwdrgawkowym, takie jak np. kwas walproinowy i walproinian sodu, będą u każdego dziecka przetwarzane troszeczkę inaczej. U jednych zadziałają wolniej u innych szybciej. W efekcie leczenie może nie przynieść poprawy albo wywołać silne skutki uboczne.
Nadciśnienie, cukrzyca i palenie papierosów a ryzyko padaczki
Wśród czynników ryzyka padaczki wymienia się m.in. urazy głowy, nowotwory oraz infekcje ośrodkowego układu nerwowego. Okazuje się jednak, że szereg modyfikowalnych czynników – takich jak np. palenie papierosów – również może mieć wpływ na występowanie tej choroby. Dokładną analizą czynników ryzyka padaczki o późnym początku zajmowali się specjaliści z Johns Hopkins University w Baltimore.
14 lutego - Dzień Chorego na Padaczkę
14 lutego w Polsce obchodzone są nie tylko Walentynki, czyli Święto Zakochanych, ale również Dzień Chorego na Padaczkę. Święty Walenty to także patron osób chorujących na padaczkę oraz osób borykających się z chorobami psychicznymi.
Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik.
W Polsce na padaczkę choruje około 1% populacji. U większości udaje się opanować napady padaczkowe, stosując leki. Niestety około 30% chorych to pacjenci z rozpoznaniem padaczki lekoopornej, których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Dla wielu z nich remedium może okazać się leczenie dietą ketogenną.
Dieta ketogeniczna a padaczka
Cały czas prowadzone są badania i obserwacje pacjentów z padaczką stosujących dietę ketogeniczną.
Epilepsja leczona za pomocą kwasów żywicznych
Kwasy żywiczne mogą okazać się pomocne w leczeniu epilepsji u ludzi. W chwili obecnej znane są wyniki badań na neuronach mysich.
- Reklama
Czy to prawda, że padaczka zmniejsza neurogenezę?
Napady padaczkowe mogą występować nie tylko u osób dorosłych, ale także u małych dzieci.
Leki przeciwpadaczkowe - sposoby działania
Leki przeciwpadaczkowe, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są w leczeniu padaczki - choroby, w której dochodzi do samoistnych wyładowań komórek nerwowych w określonych obszarach ośrodkowego układu nerwowego.
Padaczka
Efektem działania patologicznej czynności pewnych komórek mózgu są napady padaczkowe.
Atak padaczki w szkole - co powinien zrobić nauczyciel?
Rodzice dziecka, które cierpi na padaczkę, powinni poinformować szkołę, do której uczęszcza dziecko.
26 marca Międzynarodowym Dniem Epilepsji
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Epilepsji, zwany jest także lawendowym dniem. Padaczka jest chorobą powszechną. W Polsce cierpi na nią ok. 400 tys. ludzi.
Czy jedzenie może być przyczyną wystąpienia padaczki?
Padaczka jest chorobą przewlekłą i objawia się napadami o różnym przebiegu i charakterze.
Czy epileptycy chorują psychicznie?
W przebiegu padaczki występują zaburzenia sfery psychicznej. Dotyczą funkcji poznawczych i emocji. Deficyty poznawcze mogą mieć charakter globalny lub dotyczyć jedynie wybranych funkcji.
Epileptyk na w-fie
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla dzieci w wieku szkolnym. Poprawia samopoczucie, pozwala rozładować negatywne emocje, zapobiega nadwadze i poprawia kontakty z rówieśnikami.
Czym skutkuje nieleczona padaczka?
Celem leczenia padaczki jest uzyskanie zadowalającego stanu chorego, tak aby był on przystosowany do wymogów życia codziennego.
Padaczka u dzieci
Według Światowej Organizacji Zdrowia padaczka to przewlekłe zaburzenia czynności mózgu o różnym pochodzeniu, cechujące się nawracającymi napadami.