Choroba Parkinsona
Objawy i rozpoznanie choroby Parkinsona
W chwili obecnej choroba Parkinsona rozpoznawana jest klinicznie. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) wykonywana jest bardzo rzadko ze względu na wysokie koszty. Wykorzystywana jest ona w pracach naukowych.
Choroba Parkinsona - definicja choroby, kto na nią choruje, w jakim wieku
Choroba Parkinsona zaliczana jest do jednej z najczęściej występujących chorób neurologicznych - ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Stosowana w dzisiejszych czasach nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza Jamesa Parkinsona.
Otępienie starcze, jakie są objawy otępienia starczego, jak się je diagnozuje i leczy?
Otępienie starcze definiowane jest jako zaburzenie funkcji poznawczych. Nie należy go traktować jako oznaka bądź podstawowy objaw starości lecz jako zaburzenie, któremu koniecznie należy zapobiegać. W przypadku otępienia starczego pojawiają się problemy z pamięcią, kojarzeniem osób i faktów, orientacja w terenie, myśleniem, rozpoznawaniem, pisaniem, liczeniem, rozumieniem i wiele innych. Dotyczy to najczęściej osób po 65 roku życia ale znane są przypadki pojawienia się owego zaburzenia we wcześniejszym wieku i częściej dotyka kobiet aniżeli mężczyzn.
Zaburzenia układu moczowo-płciowego u chorych na Parkinsona
Choroba Parkinsona jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń ruchowych. Jej istotą jest niedobór dopaminy, a podstawowymi objawami- spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenia spoczynkowe, zaburzenia chodu i postawy.
- Reklama
Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?
Podejmowanie decyzji to akt świadomego wyboru jednego z możliwych wariantów, nie zawsze podporządkowany jest naszej woli, często działamy impulsywnie lub dajemy dojść do głosu emocjom, innym znów razem paraliżuje nas wszechogarniająca niepewność.
Terapia genowa w chorobie Parkinsona
Choroba Parkinsona występuje z częstością 100 do 200 przypadków na 100 000 mieszkańców.
Zaburzenia mowy i komunikacji w chorobie Parkinsona
Czym jest choroba Parkinsona i jak się objawia?
Kiedy zaczynamy tracić pamięć?
Pamięć pozwala na chwilowe lub trwałe przechowanie, a następnie wykorzystanie informacji.
Ciężka grypa zwiększa ryzyko choroby Parkinsona
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców z University of British Columbia, ciężka grypa podwaja ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona w późniejszym życiu.
Ułatwiona diagnoza choroby Parkinsona
Międzynarodowy zespół ekspertów pod kierunkiem Gabor G. Kovacs z Clinical Institute of Neurology na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu, odkrył nowy rodzaj przeciwciał, dzięki ktorym możliwe będzie wcześniejsze zdiagnozowanie choroby Parkinsona.
- Reklama
Jedzenie flawonoidów chroni mężczyzn przed chorobą Parkinsona
Według nowych badań przeprowadzonych przez Harvard University i University of East Anglia, mężczyźni, którzy jedzą pokarmy bogate we flawonoidy, takie jak:jagody, herbata,jabłka,czerwone wino,są znacznie mniej narażeni na rozwój choroby Parkinsona.
Jedzenie flawonoidów chroni mężczyzn przed chorobą Parkinsona
Według nowych badań przeprowadzonych przez Harvard University i University of East Anglia, mężczyźni, którzy jedzą pokarmy bogate we flawonoidy, takie jak:jagody, herbata,jabłka,czerwone wino,są znacznie mniej narażeni na rozwój choroby Parkinsona.
Białko odpowiedzialne za ruch ma związek z chorobą Parkinsona
Naukowcy, którzy zidentyfikowali białko, nasilające objawy choroby Parkinsona, stwierdzili że ich wyniki mogą ostatecznie doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych.
Schizofrenia i ChAD – nadzieja na wykorzystanie leków przeciwko chorobom Parkinsona i Huntingtona
Badania nad tempem produkcji białek w komórkach nerwowych dają nadzieję na skuteczniejsze leczenie zaburzeń psychotycznych.
Padaczka i zaburzenia ruchowe u dzieci wywołane chorobą PKD/IC
Odkryto cztery mutacje prowadzące do zaburzeń neurologicznych u dzieci.
Padaczka – leczenie w wykorzystaniem EEG
Elektroencefalografia i głęboka stymulacja mózgu pozwalają na uniknięcie ataków.
Padaczka lekooporna – skuteczność stymulacji mózgu
Stymulacja mózgu obniża częstość napadów i poprawia jakość życiu przy jednoczesnym niskim ryzyku skutków ubocznych.
Głęboka stymulacja mózgu a padaczka
Choroby neurologiczne i psychiczne mogą być leczone przy pomocy neuromodulacji.
Choroba Parkinsona cz.1. Epidemiologia i etiopatogeneza
Choroba Parkinsona jest przewlekłym, postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), stopniowo upośledzającym funkcjonowanie osób nim dotkniętych. Jej częstość występowania w populacji generalnej wynosi ok.0,15% i zwiększa się wraz z wiekiem.
Otępienia czyli mydło w lodówce
Pogorszenie pamięci po 65r.ż. jest fizjologiczne. Nie należy jednak lekceważyć problemu, zwłaszcza, gdy pojawia się wcześniej. Zaburzenia pamięci, orientacji, rozumienia, zdolności uczenia się mogą świadczyć o rozwijającym się otępieniu. Przyczyn otępienia jest bardzo wiele.Ogólny podział wyróżnia te o nie znanym podłożu (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona) oraz te, których przyczynę można ustalić (np. otępienie naczyniopochodne, pourazowe, w przebiegu niedoczynności tarczycy).