Zaloguj
Reklama

Otępienie starcze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Starsza kobieta
Fot. medforum
Starsza kobieta
(4)
Reklama

Otępienie starcze definiowane jest jako zaburzenie funkcji poznawczych. Nie należy go traktować jako oznaka bądź podstawowy objaw starości lecz jako zaburzenie, któremu koniecznie należy zapobiegać. W przypadku otępienia starczego pojawiają się problemy z pamięcią, kojarzeniem osób i faktów, orientacja w terenie, myśleniem, rozpoznawaniem, pisaniem, liczeniem, rozumieniem i wiele innych. Dotyczy to najczęściej osób po 65 roku życia ale znane są przypadki pojawienia się owego zaburzenia we wcześniejszym wieku i częściej dotyka kobiet aniżeli mężczyzn.

Objawy i przebieg otępienia starczego

Przebieg choroby i jej objawy są kwestią indywidualną, zatem tak też należy traktować pacjenta. Zaburzenie to może być spowodowane innymi chorobami wśród, których najczęściej wymieniane są zespół Picka, choroba Alzhaimera, Parkinsona czy choroby o podłożu neurodegeneracyjnym i inne. Nigdy nie wolno lekceważyć pierwszych, początkowo sporadycznie pojawiających się objawów. Konieczna jest konsultacja lekarska a następnie szczegółowa diagnostyka.

Lekarz podejmie decyzję co do badań po zebranym wywiadzie rodzinnym. Po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki podejmie decyzje co do dalszego leczenia oraz możliwości stosowania środków farmakologicznych.
 
 Do objawów charakterystycznych dla otępienia starczego zaliczamy:

  • zapominanie imion i nazwisk różnych osób od bliskich członków rodziny, po znajomych czy sąsiadów,
  • zapominanie nazw codziennie używanych przedmiotów,
  • zapominanie nazw ulic, numeru bloku, domu itp.,
  • szczególne problemy z pamięcią krótkotrwałą ale dobrze zachowana zostaje pamięć długotrwała (zwłaszcza wydarzenia z przeszłości),
  • problemy z wypowiadaniem prostych słów i zapamiętywaniem przed chwila zasłyszanych informacji,
  • osłabienie organizmu, apatia, brak chęci do pracy, spotkań ze znajomymi,
  • silne wahania nastroju, nerwowość, drażliwość, płaczliwość, często złe samopoczucie, lękliwość,
  • problemy z wykonywaniem codziennych, nawet najprostszych czynności.

W miarę upływu czasu wyżej wymienione objawy i kolejne pojawiające się ulegają nasileniu i pogłębieniu.

Osoba chora staje się całkowicie zależna od opiekuna zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Szczególnie silne wahania nastroju wpływają na rodzinę, znajomych oraz przyjaciół chorego. Warto pamiętać, iż z upływem czasu stan ten będzie się coraz bardziej pogarszał. Otępienia starczego nie można niczym cofnąć ani lekami ani terapią. W chwili obecnej można je wyhamować/ spowolnić.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze