Zaloguj
Reklama

Zaburzenia układu moczowo-płciowego u chorych na Parkinsona

Depresja
Fot. panthermedia
Depresja
(4)

Choroba Parkinsona jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń ruchowych. Jej istotą jest niedobór dopaminy, a podstawowymi objawami- spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenia spoczynkowe, zaburzenia chodu i postawy.

Reklama

Oprócz deficytów ruchowych często pojawiają się także problemy snem, sferą psychiczną oraz objawy czuciowe i zaburzenia autonomiczne.

Zaburzenia autonomiczne

Do zaburzeń autonomicznych w chorobie Parkinsona należy nadmierne wydzielanie śliny, problem z połykaniem, zaparcia, opóźnione opróżnianie żołądkowe, niedociśnienie ortostatyczne oraz zaburzenia układu moczowo-płciowego.

Standardowe leczenie farmakologiczne nie tylko nie ma wpływu na zaburzenia autonomiczne, ale w wielu wypadkach może nasilać tego typu objawy.

Zaburzenia czynności pęcherza moczowego

Wśród chorych na Parkinsona objawy ze strony dolnych dróg moczowych zgłaszane są u 38-71% pacjentów, znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. U większości zaburzenia czynności pęcherza moczowego pojawiły się po wystąpieniu dysfunkcji ruchowych. Obejmują głównie trudności z utrzymaniem moczu, parcie naglące na mocz, częstomocz w ciągu dnia i nocy.

fot. ojoimages

Nieprawidłowości urodynamiczne to zmniejszona pojemność pęcherza i nadmierna aktywność mięśnia wypieracza. Problem polega na fazowym i niezależnym od woli skurczu wypieracza oraz niepohamowanym rozluźnieniu zwieracza.

Nadmierna aktywność wypieracza wynika z zajęcia procesem chorobowym obszarów mózgu hamujących i pobudzających czynność pęcherza moczowego. U chorych obserwuje się także wysokie spoczynkowe ciśnienie w obrębie cewki moczowej, które związane jest ze stosowaniem leków - lewodopy.

Rozpoznanie różnicowe na podstawie zaburzeń czynności pęcherza moczowego

Nadmierna aktywność wypiercza występuje w różnych postaciach parkinsonizmu spowodowanego zmianami zwyrodnieniowymi lub naczyniowymi.
W chorobie Parkinosona w przeciwieństwie do zaniku wieloukładowego i otępienia z ciałami Lewy’ego nie występuje zaleganie moczu po mikcji i otwarta szyja pęcherza moczowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze