Zaloguj
Reklama

Otępienia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Anna Białek
Bezsenność u osób starszych
Fot. Shutterstock
Bezsenność u osób starszych
(4)
Reklama

Pogorszenie pamięci po 65r.ż. jest fizjologiczne. Nie należy jednak lekceważyć problemu, zwłaszcza, gdy pojawia się wcześniej. Zaburzenia pamięci, orientacji, rozumienia, zdolności uczenia się mogą świadczyć o rozwijającym się otępieniu. Przyczyn otępienia jest bardzo wiele.

Ogólny podział wyróżnia te o nie znanym podłożu (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona) oraz te, których przyczynę można ustalić (np. otępienie naczyniopochodne, pourazowe, w przebiegu niedoczynności tarczycy).

Objawy i przebieg otępień

Za główne objawy konieczne do rozpoznania otępienia uważa się osłabienie pamięci oraz funkcji intelektualnych w takim nasileniu, iż wypływa to na czynności dnia codziennego (np. mycie się, ubieranie, jedzenie, higienę).Chorzy nie potrafią odnaleźć podstawowych przedmiotów w znanym sobie środowisku (np. łyżki w szufladzie u siebie w domu), odkładają rzeczy w nieprawidłowe miejsca (np. mydło odkładają do lodówki), wielokrotnie wykonują te same czynności (np. kilkakrotnie zażywają leki), w nowych miejscach stają się zagubieni i trudno przyswajają nowe informacje.

Leczenie otępień

Jeśli przyczyną otępienia jest inna podlegająca leczeniu choroba (np. zaburzenia krążenia, niedoczynność tarczycy, czy zaburzenia wchłaniania witamin) to szybka diagnoza i leczenie przyczynowe dają niejednokrotnie dobre efekty.

Natomiast pierwotne procesy zwyrodnieniowe mózgu są chorobami postępującymi i leczenie sprowadza się do spowolnienia ich przebiegu. Dobór leku uzależniony jest od typu otępienia oraz od nasilenia choroby.

Ważną rolę w leczeniu odgrywa również trening funkcji poznawczych, głównie pamięci. Zachęca się chorych do wykonywania wysiłku umysłowego (we wczesnych stadiach rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, próby organizacji codziennych zajęć).

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze