Choroba Alzheimera
Znaczenie Badania PERT/CT w diagnostyce różnicowej chorób otępiennych
Choroby neurodegeneracyjne są coraz częściej występującymi chorobami w populacji osób w podeszłym wieku. Zdecydowana większość pacjentów, jest poddawana badaniom obrazowym, które pokazują struktury mózgowe, jednak coraz częściej sięga się także po badania czynnościowe, do których należy badanie PET/CT. Dzięki temu badaniu, poznać można funkcjonowanie (oraz zaburzenia funkcjonowania) mózgu w konteście metabolizmu glukozy – głównej siły napędowej struktur mózgowych. Badanie PET/CT stało się więc bardzo przydatne w kontekście diagnostyki różnicowej chorób otępiennych.
Będzie prosty test na ryzyko wystąpienia Alzheimera?
To, jak szybko chodzisz i jaką masz siłę uścisku dłoni, może wskazywać, czy należysz do grupy ryzyka. Wyniki najnowszych badań Boston University School of Medicine otwierają możliwości opracowania łatwego i taniego testu. Już w najbliższym czasie mogą pojawić się leki zapobiegające alzheimerowi. Wtedy rola diagnostyki znacząco wzrośnie. 21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera.
Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzkę do domu opieki?
Żyjemy coraz dłużej i dłużej jesteśmy samodzielni. Jednak z czasem pojawiają się ograniczenia i trudności. Jak rozpoznać moment, w którym przeprowadzka do domu opieki będzie najlepszym rozwiązaniem? Znaczenie mają reakcje osoby starszej, poziom bezpieczeństwa i opieki w warunkach domowych, a także możliwości opiekunów.
Od zaników pamięci do Alzheimera - kiedy należy zacząć się martwić?
„Nie pamiętam gdzie odłożyłam okulary”, „Wydaje mi się, że odkładałam to tutaj…”- brzmi znajomo? Blisko 450 000 osób w naszym kraju ma problemy z pamięcią a blisko 250 000 choruje na Alzheimera! Zaczyna się niewinnie- nie pamiętamy gdzie odłożyliśmy telefon czy klucze. Jednak prawda może być szokująca- te niewinne symptomy mogą być początkiem poważnych chorób, np. Alzheimera. Jak postępować gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, co zrobić aby pomóc choremu- to wszystko w krótkim poradniku poniżej.
- Reklama
Choroba Alzheimera – jak zapobiegać?
Choroba Alzheimera należy do jednej z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych. Ze względu na proces starzenia się społeczeństw, staje się coraz poważniejszym problemem. Czy istnieją zalecenia profilaktyczne? W jaki sposób możemy zapobiegać tej chorobie?
Leczenie choroby Alzheimera i rola komórek macierzystych w leczeniu tej choroby
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jest to proces, którego niestety nie można zatrzymać, trzeba jednak podejmować wszelkie próby by tę chorobę hamować i spowalniać.
Prawidłowa dieta i zażywanie leków osoby chorej na chorobę Alzheimera
Szczególną rolę w przypadku osób dotkniętych chorobą Alzheimera odgrywa prawidłowe odżywianie i regularne zażywanie leków.
Życie z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera
W drugiej i trzeciej fazie choroby Alzheimera osoba chora wymaga 24-godzinnej opieki. Rolę tę pełnić może członek rodziny bądź wykwalifikowany opiekun.
Objawy choroby Alzheimera
Objawy kliniczne choroby Alzheimera dzieli się na zaburzenia poznawcze i poza poznawcze (urojenia, omamy, zaburzenia snu i inne), którym towarzyszą nieprawidłowości w badaniu neurologicznym.
Przebieg choroby Alzheimera
Przebieg choroby Alzheimera można podzielić na trzy podstawowe stadia.
- Reklama
Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?
Pierwotne otępienie zwyrodnieniowe mózgu (choroba Alzheimera) opisana została już bardzo dawno temu.
Definicja i epidemiologia choroby Alzheimera (Alzheimer's disease, AD)
Choroba Alzheimera należy do tzw. otępień pierwotnie zwyrodnieniowych mózgu. Jest to schorzenie postępujące, którego nie można zatrzymać. W mózgu osób chorych znajdują się obecne pozakomórkowo blaszki starcze (z obecnymi złogami peptydu Aβ oraz zwyrodnienia neurofibrylarne Alzheimera).
Recenzja książki Opiekunka - czyli wszystko o życiu Nancy i jej walce z chorobą Alzheimera
To poruszające opowiadanie pewnej Brytyjki, która opisuje codzienne życie z osobą cierpiącą na Alzheimera. Słowo „ cierpiącą” jest tutaj jak najbardziej pasujące, gdyż ta choroba u każdego, kogo dotknęła stanowi pewnego rodzaju cierpienie. Sama nie posiadam zbyt dużej wiedzy na temat choroby – głównie można sporo przeczytać lub usłyszeć w mediach, ale nikt nie skupia się nad czymś, co go bezpośrednio nie dotyczy.
Stadia choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera to schorzenie o wieloletnim i postępującym przebiegu, prowadzące nieuchronnie do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej. Można ją podzielić na trzy stopnie zaawansowania – łagodny, umiarkowany i głęboki, jednak najczęściej wykorzystywany jest podział wprowadzony przez Reisberga, dzielący chorobę na 7 poszczególnych stadiów. Ich znajomość jest przydatna nie tylko dla lekarzy, ale również dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera, aby umożliwić lepsze zrozumienie swojego podopiecznego i pozwolić zaplanować poszczególne działania w trakcie postępu choroby.
Zaburzenia pamięci – wyzwanie dla neurologa czy psychiatry?
W artykule podjęto trudną dyskusję na temat diagnostyki i leczenia chorych z zaburzeniami pamięci w różnym stopniu zaawansowania choroby. Kto powinien podjąć się tego zadania, pod czyją opieką chory powinien pozostawać?
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w chorobie Alzheimera
Praca prezentuje przegląd dostępnej wiedzy na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leków przeciwdepresyjnych w leczeniu objawów depresji w chorobie Alzheimera. Analiza przeprowadzonych badań klinicznych, pokazuje skuteczność leków przeciwdepresyjnych w redukcji objawów w tej chorobie, zaleca się zachowanie ostrożności z uwagi na wystąpienie skutków ubocznych w tej grupie chorych.
Czy znajomość rozmiarów kompleksu hipokampa może pomóc w rozpoznaniu choroby Alzheimera i otępienia czołowo-skroniowego?
Znaczna atrofia kompleksu hipokampa moze sugerować rozpoznanie FTLD. Nie wydaje sie jednak specyficzna dla AD.
Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia (stanowi ok. 40% wszystkich otępień), w Polsce liczba pacjentów sięga 400 tysięcy. Objawy choroby rozwijają się od najwcześniejszych oznak zaburzeń pamięci aż do głębokiego deficytu poznawczego.Tematem poniższego opracowania jest charakterystyka objawów klinicznych choroby Alzheimera, diagnostyka oraz leczenie.
Leczenie choroby Alzheimera
Wraz z wydłużaniem się długości życia ludzkiego, coraz częściej w praktyce lekarskiej mamy do czynienia z chorobą Alzheimera. Artykuł prezentuje farmakologiczne i niefarmakologiczne metody leczenia tego zaburzenia.
Otępienie w chorobie Alzheimera
Kiedy rozpoznajemy chorobę Alzheimera? Jak się ona rozwija? Dotychczas nie znaleziono skutecznego lekarstwa na tą chorobę, możemy ją jednak zatrzymać lub spowolnić jej przebieg.