Zaloguj
Reklama

Zatokowy ból głowy

Boląca głowa u kobiet
Fot. medforum
Boląca głowa u kobiet
(4)

Ból głowy może pojawić się w każdym wieku. Dotyka on zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zdarza się także tak, ze pojawia się u dzieci (zwłaszcza w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym). Przyczyn tego stanu jest bardzo wiele od nieprawidłowego odżywiania się po silny stres, urazy, guzy, stany zapale mózgu czy zapalenie zatok. Co wiemy o zatokowym bólu głowy?

Reklama

Zatokowy ból głowy pojawia się bardzo często u pacjentów cierpiących na zapalenie zatok. Dotyka on osób w różnym wieku. Szczególnie nieprzyjemny i męczący jest gdy zapalenie zatok ma charakter przewlekły i jest nieleczone. Pojawia się najczęściej rano, przy pochylaniu głowy bądź wykonywaniu nią gwałtownych ruchów.  Aby się go pozbyć należy wyleczyć chore zatoki.

Umiejscowienie zatokowego bólu głowy jest zależne od tego, które zatoki zostały objęte procesem chorobowym:

  • mniejsza czołowa,
  • sitowa,
  • klinowa,
  • sitowa.

Przyczyną bólu głowy jest gromadzenie się w rozpulchnionych (powiększonych) zatokach nadmiaru wydzieliny, która nie może spłynąć do nosa. Chory może odczuwać za wyjątkiem bólu głowy, ucisk i ból  policzku, oczach czy na czole. Zatokowy ból głowy w większości przypadków nie ustępuje samoistnie, wymaga dokładnego wyleczenia zatok. Zaliczany jest on do bólów pulsujących, uciskających i promieniujących (do szyi czy twarzy). Nasila się podczas wysiłku, przy próbie wysmarkania nosa bądź kichnięciu.

Zatokowemu bólowi  głowy bardzo często towarzyszy podwyższona temperatura, ból zębów, senność, zmęczenie, kaszel oraz wydzielina z nosa. Bardzo często pacjenci uskarżają się na silny ból oczu i ich łzawienie. Osoby cierpiące na ten typ bólu nie mogą spać w nocy.

Jeśli zauważymy u siebie wyżej opisane objawy powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. Nieleczone zatoki mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. W leczeniu zatokowego bólu głowy  stosuje się leki przeciwbólowe, antybiotyki oraz leki przeciwhistaminowe.

Jeśli pomimo zastosowanego leczenia nadal będziemy odczuwali ból głowy powinniśmy zgłosić się do neurologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze