Zaloguj
Reklama

Wszystko co wiemy o dyskopatiach

Ból kręgosłupa
Fot. Shutterstock
Ból kręgosłupa
(3)

Dyskopatia, definiowana jest jako początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. W sytuacji gdy dyskopatia nie jest leczona bardzo szybko postępuje. Dyskopatia, definiowana jest jako schorzenie krążka międzykręgowego, które polega na uwypukleniu jądra krążka międzykręgowego.

Reklama

Pacjenci, początkowo nie wiedzą, iż mają dyskopatię, odczuwają ból w plecach (w odcinku lędźwiowo-krzyżowym), który z czasem nasila się.  Dodatkowo ból ten ma tendencje do promieniowania w okolice bioder, kolan a także stóp.

Czym jest dyskopatia i jakie są jej objawy?

W momencie gdy mówimy o dyskopatii, mówimy o schorzeniu krążka międzykręgowego, które związane jest z uwypukleniem jego jądra. Jest to pierwszy etap, od którego rozpoczyna się rozwój choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Warto tutaj wspomnieć, o tym, iż na prawidłową budowę naszego kręgosłupa składają się właśnie krążki międzykręgowe (inaczej dyski, o miękkiej strukturze) oraz kręgi (o twardej i zbitej strukturze). W sytuacji gdy obydwa te elementy ulegają różnego rodzaju zmianom zwyrodnieniowym pacjent zaczyna odczuwać różne dolegliwości, początkowo są one słabe z czasem nasilają się i uniemożliwiają normalne i sprawne funkcjonowanie. Dolegliwości odczuwane są na skutek ucisku kręgów oraz dysków na rożne struktury kanału rdzeniowego.

Wśród objawów charakterystycznych dla dyskopatii wymienia się między innymi:

 • ból w okolicy lędźwiowo- krzyżowej kręgosłupa,
 • promieniujący ból do kolan oraz stóp i bioder,
 • mrowienie oraz drętwienie w kończynach dolnych,
 • wzmożone napięcie mięśni kręgosłupa,
 • problemy z czuciem w kończynach dolnych,
 • parestezje,
 • osłabienie mięśni (np. stóp).

Początkowo objawy wyżej opisane są delikatne, zatem pacjent nie korzysta z pomocy specjalisty. Z czasem ulegają one nasileniu, przez co osoba chora zaczyna mieć problemy z poruszaniem się, siedzeniem (drętwienie w odcinku szyjnym oraz krzyżowo-lędźwiowym kręgosłupa), dodatkowo pojawiają się zaburzenia funkcjonowania pęcherza moczowego oraz odbytu. Utrudniają one normalne i sprawne funkcjonowanie chorego w życiu codziennym.

Diagnostyka i leczenie dyskopatii

W diagnostyce dyskopatii stosuje się między innymi: rezonans magnetyczny, tomografie komputerowa oraz badanie radiologiczne. Leczenie polega głównie na rehabilitacji oraz włączenia odpowiednich ćwiczeń gimnastycznych. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie farmakologicznych, środków przeciwbólowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Dziak A., Bóle i dysfunkcje kręgosłupa, Medicina Sportiva, Kraków 2007, ISBN 83-912449-7-0
  Dziak A. (red.), Rehabilitacja ortopedyczna: Tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-081-8
  Debrunner H.U., Hepp W.R. Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze