Zaloguj
Reklama

Silne bóle głowy na skutek obniżenia ciśnienia tętniczego krwi

Ból głowy spowodowany hałasem
Fot. medforum
Ból głowy spowodowany hałasem
(4)

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu cierpiał z powodu bólu głowy. Zdarza się, iż bóle głowy są bardzo częste i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, wtedy powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przyczyn bólów głowy jest bardzo wiele i mogą im towarzyszyć różnego rodzaju objawy.

Reklama

Bóle głowy mogą mieć charakter pierwotny (np. klasterowy ból głowy, napięciowy, migrenowy) oraz wtórny (w miażdżycy, chorobach oczu, zaburzeniach psychicznych oraz zmianach ciśnienia tętniczego). W sytuacji gdy ból głowy nie ustępuje po zażyciu leku, nasila się czy promieniuje należy zgłosić się do specjalisty.

Bóle głowy spowodowane zmianami ciśnienia tętniczego krwi

W chwili obecnej nie można określić jednaj przyczyny, odpowiadającej za bóle głowy. U wielu pacjentów ból ten spowodowany jest zmianami ciśnienia tętniczego (zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi). Taki stan jest niebezpieczny dla pacjenta, zagraża zdrowiu a nawet jego życiu. W związku z powyższym powinniśmy udać się na wizytę nie tylko do neurologa ale także do kardiologa. Wielu pacjentów, w związku ze zmianami ciśnienia tętniczego krwi, musi zażywać, regularnie leki. Kluczową kwestią są także wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego oraz codzienny zapis ciśnienia  krwi o różnych porach w ciągu doby. Zbyt niskie ciśnienie krwi, prowadzi do rozwoju oraz nasilenia pewnych dolegliwości, które utrudniają pracę, naukę, zasypianie oraz odżywianie się.

Wśród najczęściej spotykanych objawów niedociśnienia  wymienia się:

 • silne zmęczenia i potrzebę ciągłego spania, pacjenci nawet po przespanej nocy czują się senni,
 • problemy z koncentracją i skupieniem uwagi oraz obniżoną koordynację,
 • problemy z zasypianiem bądź częste budzenie się w nocy,
 • ciągły brak energii i chęci do podjęcia jakiegokolwiek działania,
 • niepokój i lękliwość,
 • bardzo szybką męczliwość, wykonanie jakiejkolwiek czynności związane jest z wkładem ogromnej ilości energii,
 • uczucie zimna,
 • ziewanie,
 • bladość skóry i inne.

W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych objawów, które nie ustępują a wręcz nasilają się powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Obniżonemu ciśnieniu bardzo często towarzyszą także zawroty głowy, zwłaszcza przy zmianie pozycji ciała (np. podczas szybkiego podnoszenia się łóżka), zaburzenia równowagi, bóle głowy, mdłości, nudności, problemy z widzeniem oraz omdlenia. Ponieważ organizm stara się za wszelką cenę bronić przed zbyt dużym spadkiem ciśnienia krwi, objawy wyżej opisane, ustępują najczęściej po kilku minutach. Pamiętajmy jednak, że przy niedociśnieniu powinniśmy w sposób szczególny o siebie dbać i słuchać wszelkich wskazówek lekarza.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Stępień A. Bóle głowy - patofizjologia, diagnostyka, leczenie, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-601-3552-5
  Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
  Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze