Zaloguj
Reklama

Rodzaje bólu i ich charakterystyka

Migrena u mężczyzn
Fot. medforum
Migrena u mężczyzn
(4)

Dla większości osób bólu mogło by nie być. Pamiętajmy jednak o tym, iż odczuwanie bólu, które jest dla każdego z nas bardzo nieprzyjemnym pod każdym względem doznaniem w wielu przypadkach ratuje nam życie.

Reklama

Odczuwany przez nas ból, informuje nas o tym, iż coś niebezpiecznego dzieje się z naszym organizmem. Pozwala także na uczenie się, odsunięcie się a nawet uniknięcie po raz kolejny działania niebezpiecznego bodźca.

W przypadku bólu, pochodzącego z wnętrza naszego ciała, pozwala nam on na ustalenie jaki np. narząd nas boli i zdiagnozowanie stanu chorobowego. Nie ulega wątpliwości, iż podczas bólu nasz organizm zaczyna wydzielać różnego rodzaju hormony oraz przekaźniki, ma on wpływ na nasze samopoczucie, aktywność w ciągu dnia oraz spokojny sen.

W przypadku osób, które długotrwale odczuwają ból, konieczna jest szczegółowa jego diagnostyka i włączenie stosownego leczenia.

Rodzaje bólu i ich charakterystyka

W chwili obecnej wyróżniamy możemy wyróżnić dwa rodzaje bólu. Jest to ból przewlekły to taki, który utrzymuje się u pacjenta, pomimo zagojenia się wcześniej uszkodzonych tkanek ale także może towarzyszyć chorobie przewlekłej (np. choroba nowotworowa). Przewlekłość bólu polega na tym, iż utrzymuje się on dłużej niż zamierzony czas leczenia i ewentualnej rehabilitacji pacjenta (np. ponad 3 miesiące).  Ból ten opisywany jest jako uporczywy, męczący, utrudniający normalne funkcjonowanie i ciągle nawracający.

Jednym słowem ma on bardzo negatywny wpływ na wszelkie aspekty naszego życia. W większości przypadków towarzysza mu silne emocje pacjenta (od lęku, niepewności po frustracje i gniew).  Wśród przyczyn bólu przewlekłego wymienia się m.in.: choroby reumatyczne, nowotworowe, migreny czy zmiany zwyrodnieniowe.

Ból ostry, definiowany jest jako ból, który trwa do 3 miesięcy (jest to jego maksymalny czas trwania), przyczyna, która go powoduje jest łatwa do określenia (czynnik chorobowy, uszkodzona tkanka) a jego podstawową i najważniejszą funkcją jest obrona i ostrzeżenia organizmu przed zagrażającym mu niebezpieczeństwem. W przypadku pojawienia się ból ostrego, należy zawsze określić, przyczynę, która go wywołała i podąć stosowne działania.

Bólom tego rodzaju towarzyszą bardzo często: stan lękowy, przyspieszone bicie serca, pocenie się, przyspieszony oddech czy nadmierna ruchliwość. Wśród przyczyn powstawania bólu ostrego wyróżniamy np. neuralgię, kolkę nerkową, urazy różnego pochodzenia czy krwawienie podpajęczynówkowe.

Zarówno ból ostry jak i przewlekły wymaga leczenia, stosowane są różnego rodzaju leki przeciwbólowe (dobierane do pacjenta) czy blokada konkretnego nerwu obwodowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze