Zaloguj
Reklama

Padaczka - fakty i mity

Autorzy: Marcin Rokita
Nerki
Fot. Panthermedia
Nerki
(5)

Osoby z padaczką nie mają łatwego życia, oprócz codziennego borykania się ze swoją przypadłością postrzegani są często przez społeczeństwo w sposób negatywny, co wynika z niedostatecznej wiedzy na temat samej choroby.

Reklama

Spis treści:

  1. Mit 1 : Osoby cierpiące na padaczkę są chore psychicznie 
  2. Mit 2 : Wszystkie ataki padaczkowe powodują drgawki
  3. Mit 3: Padaczka jest dziedziczna
  4. Mit 4 : Ataki mogą pojawić się wszędzie, w każdej chwili bez uprzedzenia
  5. Mit 5: Padaczka sprawia, że ​​ludzie zależni od innych
  6. Mit 6 : Podczas ataku powinniśmy być powściągliwi
  7. Mit 7 : Kobiety cierpiące na padaczkę nie mogą mieć dzieci

Epilepsja znana była już w średniowieczu i od tamtych czasów przez wieki nawarstwiło się w świadomości ludzi wiele mitów na jej temat. Postaramy się obalić największe z nich.

Mit 1 : Osoby cierpiące na padaczkę są chore psychicznie 

Fakt 1 : Padaczka jest chorobą mózgu, w której pewne skupiska komórek nerwowych wysyłają błędne informacje powodując dziwne odczucia, emocje, zachowania, skurcze mięśni, a w niektórych przypadkach drgawki i utratę przytomności. Działanie pozostałych części mózgu i ciała są całkowicie normalne. Niektóre osoby z upośledzeniem umysłowym mogą mieć napady padaczkowe, ale ludzie z atakami padaczkowymi nie są upośledzeni umysłowo. Fakt, że powszechnie znane postacie, takie jak Sir Alfred Nobel, Napoleon i Sokrates cierpiały na ta chorobę pozwala rozwiać ten mit.

Mit 2 : Wszystkie ataki padaczkowe powodują drgawki 

Fakt 2 : Istnieje kilka rodzajów napadów padaczkowych. Niektórzy ludzie mogą po prostu zmienione odczucia, wykazywać powtarzanie się ruchów lub doświadczyć tzw aury. Drgawki są powszechne w pewnych typach padaczki, ale nie we wszystkich postaciach.

Mit 3: Padaczka jest dziedziczna 

Fakt 3 : Etiologia choroby możne mieć podłoże genetyczne ale, to nie jest to jedyny powód. Wszystko, co zakłóca aktywność komórek nerwowych, począwszy od nieprawidłowego rozwoju mózgu choroby lub uszkodzenia mózgu mogą powodować epilepsję. Guzy mózgu, zapalenie opon mózgowych i innych infekcji mózgu, gorączka, choroba Alzheimera, urazy głowy, a nawet alkoholizm może być również odpowiedzialny za ataki.

Mit 4 : Ataki mogą pojawić się wszędzie, w każdej chwili bez uprzedzenia 

Fakt 4: Są pewne stymulanty, takie jak brak snu, migające światła,stres, alkohol, zmiany hormonalne podczas miesiączki, itp, które mogą wywołać ataki.

Mit 5: Padaczka sprawia, że ​​ludzie zależni od innych 

Fakt 5: Osoby z padaczką może prowadzić normalne życie z właściwym leczeniem i środków ostrożności. Ich rodziny i przyjaciele muszą zrozumieć ich stan i wiedzieć, jak mogą pomóc w sytuacjach awaryjnych. Tylko ogranicza ich prowadzenie pojazdów, próbowanie niebezpiecznych sportów etc, które są one zabronione ze względu na własne bezpieczeństwo .

Mit 6 : Podczas ataku powinniśmy być powściągliwi 

Fakt 6 : To jest najgorsze, co można zrobić, aby pomóc. Podtrzymaj upadającego lub złagodź jego upadek, ułóż chorego na plecach. Nie przenoś poszkodowanego, jeśli znajduje się w bezpiecznym miejscu, rozluźnij ubranie wokół jego szyi, zdejmij okulary. Zadbaj o dostęp do tlenu - odsuń gapiów. Usuń wszystkie przedmioty, które znajdują się w pobliżu poszkodowanego, mogące spowodować obrażenia podczas ataku(kamienie, kije, szkło). Zapewnij ochronę głowy poszkodowanego przed obrażeniami(połóż coś miękkiego pod jego głowę). Zachowaj spokój, gdyż atak mija najczęściej po 2-3minutach. Po ustąpieniu drgawek udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego(usuń ślinę i wymiociny z jamy ustnej). Wezwij pomoc specjalistyczną, jeśli napad drgawkowy trwał dłużej niż 5 minut lub nawraca.

Mit 7 : Kobiety cierpiące na padaczkę nie mogą mieć dzieci 

Fakt 7 : Padaczka lub leki przeciwpadaczkowe, nie wpływają na płodność. Nawet w czasie ciąży, kobiety mogą brać swoje leki pod nadzorem lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze