Zaloguj
Reklama

Objawowe bóle głowy w chorobach neurologicznych

Migrenowy ból głowy
Fot. Panthermedia
Migrenowy ból głowy
(3)

Bóle głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Stanowiąc jeden z objawów określonej choroby nazwane zostały bólami objawowymi. W populacji występują rzadziej niż bóle samoistne, pojawiające się bez przyczyny i będące chorobą samą w sobie.

Reklama

Spis treści:

  1. Bóle głowy w guzach śródczaszkowych
  2. Bóle głowy w przebiegu infekcji ośrodkowego układu nerwowego
  3. Pourazowe bóle głowy
  4. Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy
  5. Ból głowy w udarze mózgu

Bóle głowy charakterystyczne są dla chorób zapalnych, naczyniowych, urazów głowy, procesów rozrostowych lub zatruć.

Bóle głowy w guzach śródczaszkowych

Ból głowy często jest objawem guza śródczaszkowego. Charakter bólu zwykle jest rozpierający, a jego intensywność w czasie wzrasta.

W początkowym okresie choroby ból pojawia się z przerwami, które wraz z rozwojem procesu patologicznego są coraz krótsze. Nasilają się przy wzroście ciśnienia śródczaszkowego, czyli podczas kaszlu, kichania, dźwigania ciężarów lub parcia. Dodatkowo pojawić się mogą zawroty głowy i wymioty.

Bóle głowy w przebiegu infekcji ośrodkowego układu nerwowego

Jednym z osiowych objawów stanu zapalnego w obrębie ośrodkowego układu nerwowego jest ból głowy. W zależności od charakteru infekcji różni się nasileniem. 
W zapaleniach wirusowych pojawia się wraz z osłabieniem, zaburzeniem snu i bólami mięśniowymi, a jego siła jest niewielka. Ból głowy w szczególności nasilony jest w ropnych zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zlokalizowany jest wtedy w okolicy czołowej lub potylicznej, a niekiedy ma rozlany charakter. Nasila się podczas kaszlu, kichania i poruszania głową.

Ból w przebiegu infekcji ustępuje wraz z wycofaniem się stanu zapalnego.

Pourazowe bóle głowy

Ból pojawia się zwykle zaraz po urazie czaszki lub w ciągu niewielu dni po incydencie. Zdarza się, że daje o sobie znać nawet po kilkunastu dniach lub nawet tygodniach i jest wówczas objawem powikłań pourazowych, takich jak krwiaki lub pourazowe podciśnienie śródczaszkowe.

Ból pojawiający się zaraz po urazie obejmuje całą głowę z nasileniem w miejscu urazu i trwa do ośmiu tygodni. Ból przedłużający się występuje u 20% chorych. Przeważają w nim bóle miejscowe nasilające się przy ruchach mimicznych twarzy, przy wstrząsaniu głową lub pod wpływem zimna. Mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, obniżony nastrój i łatwa męczliwość.

Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy

Nerwoból to ból o napadowym i ostrym charakterze, pojawiający się w obrębie pola unerwianego przed dany nerw lub jego odgałęzienia. Często może być wyzwalany przez łagodne bodźce mechaniczne lub termiczne.

Najczęściej występującym nerwobólem w obrębie głowy i twarzy jest nerwoból nerwu trójdzielnego. Ból pojawia się po jednej stronie twarzy, trwa kilka lub kilkanaście sekund i powoduje wystąpienie u chorego bolesnego grymasu połowy twarzy. W miarę rozwoju choroby napady występują w sposób zgrupowany, a okresy przerwy w bólu są coraz krótsze.

Silne i ostre napady bólu w okolicy migdałków podniebiennych, tylnej części języka i podniebienia miękkiego charakterystyczne są dla nerwobólu nerwu językowo-gardłowego. Zazwyczaj choroba ta dotyka ludzi w wieku podeszłym, a napady utrzymują się od kilku tygodniu do kilku miesięcy.

Objawowe bóle głowy w chorobach neurologicznych, fot. panthermedia

Ból głowy w udarze mózgu

Ból głowy w udarze niedokrwiennym nie stanowi powszechnego i znamiennego objawu. Pojawia się u 20% chorych, głównie w młodym wieku. Może wyprzedzać inne objawy neurologiczne, a jego intensywność maleje wraz z upływem czasu. Gwałtowne nasilenie może być objawem ukrwotocznienia ogniska.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze