Nowa szansa dla chorych na RZS

RZS - reumatoidalne zapalenie stawów, zaliczane jest do chorób przewlekłych, o podłożu immunologicznym, atakującą przede wszystkim stawy rąk i stóp. Choroba może jednak dotykać również innych narządów.
Przyczyny RZS
Przez wiele lat naukowcy próbowali zrozumieć etologię choroby. Za jedną z głównych przyczyn uznawano obciążenia genetyczne, zaburzenia w pracy układu immunologicznego, poprzez produkcję autoprzeciwciał, płeć(kobiety chorują 3x częściej), zakażenia niektórymi wirusami czy silny stres. W krajach rozwiniętych, chorobę stwierdza się u blisko 1 osoby na sto, przy czym większość chorych to kobiety, między 30 a 50 rokiem życia.
Objawy
RZS zaliczane jest do chorób, które podstępnie atakuje organizm nie dając zbyt wielu symptomów. Najczęstsze objawy to osłabienie, utrzymujący się stan podgorączkowy, bóle mięśni i utrata masy ciała. W kolejnym etapie choroba atakuje stawy powodując ich ból i sztywność, obrzęk czy ograniczenie ruchomości. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne zaburzenia w funkcjonowaniu innych narządów, jak nerki, płuca, zaburzenia hematologiczne.
Leczenie
Jak do tej pory nie opracowano skutecznej metody leczenia RZS. Wśród wielu terapii eksperymentalnych, największe nadzieje daje metoda transferu limfocytów T regulatorowych bądź bezpośredniego pobudzania ich w organizmie człowieka, przez odpowiednie mediatory. Okazuje się, że limfocyty T regulatorowe odpowiedzialne są za tłumienie nadreaktywności układu immunologicznego. Do czynników uznawanych za „pobudzacze” ekspresji limfocytów zalicza się niektóre związki retinowe jak np. kwas all-trans retinowy.
W publikacjach naukowych pojawiają się doniesienia, ze terapie eksperymentalne kwasem all-trans retinowym na szczurach i myszach przynoszą rezultaty. Czy będzie to szansa dla chorych na RZS?
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Benson M.J., Pino-Lagos K, Rosemblatt M, Noelle R.J: All-trans retinoic acid mediates enhanced T reg cell growth, differentiation, and gut homing in the face of high levels of co-stimulation. J. Exp. Med.,2007, 204:1765 –1774 .
Boehmer H.: Oral tolerance: is it all retinoic acid?. JEM The Rockefeller University Press, Dana Farber Cancer Institute, Harvard Medical School Boston,2007: 204, No 8; 1737-1739
Caplan J.P.: All trans retinoic acid (ATRA) syndrome can mimic panic disorder. Psychosomatisc . 2006; 47(5): 450-1
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
- Tagi:
- leczenie rzs,
- chorzy na rzs,
- rzs