Zaloguj
Reklama

Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy

Współautorzy: Neuralgie i nerwobóle twarzy, Polski Przegląd Neurologiczny 2007
A.Prusiński, Neurologia praktyczna, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2005
Klasterowy ból głowy
Fot. medforum
Klasterowy ból głowy
(3)

Nerwoból to ból promieniujący w obrębie miejsca unerwienia określonego nerwu lub jego odgałęzienia.

Reklama

Najczęściej ma charakter napadowy, rwący lub świdrujący. Ból taki można przerwać poprzez zaaplikowanie środka przeciwbólowego. Nerwoból może mieć podłoże nieznane i nazywany jest wtedy bólem samoistnym, lub może zostać wywołany przez różne choroby, np. guz lub uszkodzenie nerwu.

Nerwoból nerwu trójdzielnego

Nerwoból nerwu trójdzielnego ma postać krótkich napadów bólowych na jednej stronie twarzy, sporadycznie może występować obustronnie. Szczególnie często wśród pacjentów zgłaszany jest w obrębie dziąseł. Ból jest silny i rwący, zdarza się, że powoduje wykrzywienie i grymas twarzy, utrudniając mówienie, picie, jedzenie i higienę twarzy.

Choroba może trwać od kilku tygodni do wielu miesięcy lub lat, a napady występują klika lub kilkanaście razy na dobę. Okresy remisji mogą trwać bardzo długo, ale niestety wraz z rozwojem choroby stają się coraz krótsze, a ataki bólu silniejsze.

Charakter bólu po dłuższym okresie choroby może ulec zmianie i z rwącego zmienić się na tępy i głęboki. Zwykle nerwoból nerwu trójdzielnego jest bólem samoistnym i występuje głównie po 60 roku życia. Jako ból objawowy łączyć może się ze stwardnieniem rozsianym, tętniakiem, guzem, stanem zapalnym zatok lub zapaleniem okołozębowym. Jego przyczyną może być także półpasiec, urazy lub kolagenozy.

 

fot. pantherstock

 

Nerwoból nerwu pośredniego

Nerwoból nerwu pośredniego polega na piekącym bólu w głębi ucha. Charakter bólu jest podobny jak w innych nerwobólach, czyli napadowy. Często towarzyszą mu inne objawy, takie jak zaburzenia odczuwania smaku, łzawienie i ślinotok. Ból może promieniować w kierunku karku lub twarzy. Wyróżnia się formę samoistną bólu lub objawową, która najczęściej spowodowana jest przez półpasiec.

Reklama
(3)
Komentarze