Zaloguj
Reklama

Napad rwy kulszowej - przyczyny i objawy

Ból w lędźwiach
Fot. medforum
Ból w lędźwiach
(2)

Rwa kulszowa, to nic innego jak atak korzonków nerwowych. Jest to bardzo dotkliwy ból, który wskazuje na to, że kręgosłup wymaga leczenia. Ból ten najczęściej nie ustępuje po zażyciu nawet mocnych środków przeciwbólowych.

Reklama

Pojawia się najczęściej w dolnej części pleców. Utrudnia normalne i sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia oraz w nocy.

Atak korzonków nerwowych

Atak korzonków nerwowych inaczej rwa kulszowa pojawia się najczęściej niepodziewanie, jest tak silny, że pacjent nie jest w stanie oddychać, siedzieć, jeść, chodzić, schylać się czy przewrócić z boku na bok. Ból zajmuje najczęściej odcinek lędźwiowy i bardzo często promieniuje do dolnych kończyn. Zdarzają się także przypadki, że odczuwany jest w kończynach górnych (drętwienie, mrowienie, problem z utrzymaniem przedmiotów).

Podczas napadu rwy kulszowej pacjenci uskarżają się na ból w okolicy ramion, uda a także w dole brzucha. W większości przypadków świadczy on o tym, że nasz kręgosłup jest w bardzo złej formie i wymaga specjalistycznej pomocy. Problemy z rwą kulszową pojawiają się najczęściej po 30stym roku życia, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyn rwy kulszowej jest bardzo wiele:

  • od różnego rodzaju urazów kręgosłupa po zwyrodnienia,
  • intensywny wysiłek fizyczny (dotyczy to osób, które prowadzą siedzący tryb życia i nagle podejmują duży wysiłek)
  • niewłaściwą dietę (brak witamin, wapnia, soli mineralnych).
  • u wielu pacjentów objawy rwy kulszowej pojawiają się gdy dojdzie do nagłego oziębienia ciała. Należy pamiętać także o stanach zapalnych.

Objawy rwy kulszowej

Najczęściej spotykanymi objawami towarzyszącymi rwie kulszowej są:

  • zaburzenia czucia kończyn dolnych (drętwienie, mrowienie, przeczulica, swędzenie),
  • problemy z chodzeniem,
  • problemy z oddawaniem moczu, stolca,
  • niedowład mięśni oraz uczucie bezwładności stopy.

Wielu pacjentów odczuwa bardzo silny ból podczas śmiechu, kichnięcia, parcia czy kaszlu. Ból nasila się podczas próby podniesienia z łóżka czy podczas chodzenia.  

Leczenie

Wielu pacjentów próbuje za pomocą domowych sposobów poradzić sobie z bólem podczas napadu rwy kulszowej. W większości przypadków wymagają oni jednak specjalistycznego leczenia z pomocą neurologa. Aby zmniejszyć ból można ogrzewać bolące miejsce (termofor, poduszka elektryczna), odpoczywać w wygodnej pozycji i zażywać regularnie leki.
W wielu przypadkach lekarz przepisuje silne środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Mogą być one w postaci tabletek lub zastrzyków.  

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze