Zaloguj
Reklama

Migrena czy ból głowy

Ból głowy
Fot. medforum
Ból głowy
(4)

Już w dawnych czasach twierdzono, iż zwykli ludzie cierpią tylko na ból głowy, natomiast arystokrację dotyka migrena. Nie umiano jednak tego odróżnić. Dziś wiadomo, iż migrenowy ból głowy to coś innego niż jej zwykły, normalny ból głowy.

Reklama

Migrenę od bólu głowy odróżniają tzw. napady (ataki) bólu, które trwają nawet do 72 godzin a co ważne pojawiają się ze zróżnicowaną częstością (od kilku w ciągu miesiąca do pojedynczych w ciągu całego roku). Ból migrenowy ma najczęściej tętniący charakter z towarzyszącymi mu nudnościami, wymiotami, fonofobią, fotofobią a co ważne nasila się na skutek jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Migrena dotyka równomiernie ludzi wszystkich ras, częściej występuje u kobiet aniżeli u mężczyzn, jest rodzinna (dziedziczna), w większości przypadków są to osoby przed 35tym rokiem życia, choć zdarzają się przypadki tej choroby u dzieci a także u młodzieży.

Najważniejsze postacie migreny

 • Migrena bez aury (występuje najczęściej). Jej początek stanowi tętniący, stopniowo narastający ból głowy (prawa bądź lewa połowa) z czasem bóle staje się bardzo silny i obejmuje całą głowę. Towarzyszą mu nudności, wymioty, bóle oczu, drażliwość na światło, dźwięki, zapachy. W większości przypadków ból nasila się pod wpływem aktywności fizycznej. Migrenie bez aury mogą towarzyszyć także takie objawy jak: poty, dreszcze, biegunka, zawroty głowy, omdlenia bądź kołatanie serca. W chwili obecnej wyróżnia się napady: lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. W niektórych przypadkach napad bólowy poprzedzony jest tzw. objawami zapowiadającymi, inaczej przepowiadającymi (np. senność, problemy z apetytem, zmiana nastroju i inne).  
 • Migrena z aurą (wzrokowa, afatyczna, hemiplegiczna, parestetyczna) stanowi do 15% przypadków. W tego typu chorobie mamy do czynienia z krótkotrwałymi sensacjami wzrokowymi, głównie pod postacią tzw. mroczka migocącego (drgająca, rozszerzająca się, błyszcząca plama w polu wiedzenia). Zdarzają się przypadki, iż pacjent uskarża się na niedowidzenia. Kolejny rodzaj migreny z aurą to jednostronne parestezje (zajmują kącik ust bądź rękę). Wszystkie objawy owej aury są odwracalne, trwają do kilkunastu minut po czy następuje napad bólowy opisany powyżej w migrenie bez aury.

fot. panthermedia

Wśród czynników sprzyjających atakowi (napadowi) bólu w migrenie zaliczamy:

 • brak snu bądź problemy ze snem,
 • sery pleśniowe,
 • wino (czerwone),
 • nieregularne odżywianie,
 • zmiany pogody,
 • zaburzenia hormonalne i wiele innych.

Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta, który po wielu latach trwania choroby sam jest w stanie określić jaki czynniki, pokarmy, zapachy sprzyjają powstaniu napadu bólu.

Rozpoznanie migreny następuje po przeprowadzonym dokładnym wywiadzie lekarskim, w którym ujawnia się wszystkie objawy oraz napady bólu. Konieczne jest badanie neurologiczne oraz badanie dna oka.

W chwili obecnej w tym celu stosowane są szczegółowe kryteria diagnostyczne migreny. Leczenie obejmuje m.in. edukację pacjenta, unikanie czynników, które mogą prowokować napad, zwalczanie napadów oraz leczenie profilaktyczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1) „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2) „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3) „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze